Soud se zastal rodičů, nemusí nechat své děti očkovat

MF DNES - - Z DOMOVA -

Rodiče z Brněnska vyhráli sedmiletý spor vyvolaný tím, že nenechali dítě naočkovat povinnou hexavakcínou. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost ministerstva zdravotnictví.

Předmětem sporu sice byla pokuta čtyři tisíce korun pro každého z rodičů, ovšem jeho význam je širší. Podle rozhodnutí soudu, jehož rozsudek je nyní dostupný v internetové databázi, lze vakcínu odmítnout nejen z náboženských důvodů, ale také kvůli svědomí.

Ve prospěch rodičů z Brněnska už v lednu rozhodli ústavní soudci a následně Městský soud v Praze. Následovala neúspěšná kasační stížnost ministerstva.

Lednový nález přivítala Liga lidských práv a zkritizovala Česká vakcinologická společnost. Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé považují vakcíny za nebezpečné. Podle odborníků ovšem přínosy převažují nad riziky.

NSS se domnívá, že se drtivá většina rodičů zachová „rozumně a zodpovědně“a své děti dá očkovat. Může k tomu prý přispět také třeba ministerstvo zdravotnictví, pokud se bude více věnovat osvětě a vedle represe bude spoléhat i na racionální argumentaci, která rodiče přesvědčí.

Zákon umožňuje za nedodržení očkovací povinnosti uložit pokutu až 10 tisíc korun. Výjimku mají děti s prokázanou imunitou a trvalou kontraindikací. (ČTK, iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.