Legionář v době Facebooku

MF DNES - - NÁZORY - Vojtěch Srnka redaktor MF DNES

Kvůli bezpečí na sociálních sítích podstupují lidé různá školení – jak se vyhnout podvodníkům, hackerům, ale i třeba pedofilům. Nejčastěji se jim klade na srdce neprozrazovat na sebe víc, než je nutné.

Což je rada, již si čeští „legionáři“, kteří se vypravili do Sýrie na pomoc kurdským milicím, měli zapsat za uši.

Vyrazit na bojovou linii s nejobávanější teroristickou organizací na světě vyžaduje odvahu a také notnou dávku bláznovství. A k přežití také opatrnost, a to nejen na bojišti, ale i na sociálních sítích. Když se na to zapomene, může se „legionářův“vlastní profil na Facebooku ukázat nebezpečnější než fanatičtí hrdlořezové vybavení moderní válečnou technikou.

Primárním cílem lidí, kteří se do bojů v Sýrii vydávají, samozřejmě není nasbírat co nejvíce příznivých reakcí od ostatních uživatelů na Facebooku. Ale jsou „legionáři“, kteří sem snad v touze po uznání přidávají své fotky ze zákulisí bojů. A ty pak ukazují na jejich příslušnost k organizaci, kterou stát, po jehož území se pohybují, považuje za teroristickou.

A právě facebooková neopatrnost může v budoucnu pořádně uškodit Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi. Čechům, které předminulý týden zajala turecká armáda a obvinila z příslušnosti ke kurdské organizaci YPG. Tu Ankara přes její úspěšné boje s ISIS vede na seznamu teroristických organizací.

Úvodní fotka Farkasova profilu, na níž tento třicetiletý mladík v maskáčích a se samopalem zavěšeným u pasu mává vlajkou organizace YPG, bohužel může turecký argument výrazně podpořit. Nehledě na dobré úmysly, které oba české „legionáře“k pomoci Kurdům snad vedly, desítky dalších fotografií s podobnou tematikou zveřejněné na Facebooku teď budou hrát v jejich neprospěch.

Co víc, bližší pohled na Farkasův profil odhaluje další bojovníky, kteří mu v reakci na zprávu o jeho zatčení vyjadřují podporu. Své maskáče s insignií YPG na profilových fotografiích ukazují lidé z USA, Kanady, Německa a dalších zemí.

Nic proti nim, ale nebezpečí v podobě odhalení ze strany turecké armády a následného vězení za pár lajků nebo pochvalných komentářů pod jejich příspěvky opravdu nestojí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.