Nájmy

MF DNES - - PRAHA - Veronika Kratochvílová spolupracovnice MF DNES

Pražané i návštěvníci metropole mohou letos prožít Vánoce po vzoru předků. Trhy, které na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu, budou inspirované českou minulostí, tradicemi a starobylými vánočními zvyky.

„Když jsme s kolegy designéry přemýšleli nad tím, jaké bychom letos chtěli mít Vánoce, shodli jsme se jednohlasně na tom, že tradiční. Proto jsme záměrně vynechali inspiraci v moderním designu i zahraničních trendech a obrátili se zpět do české historie,“uvedla autorka designových návrhů, Michaela Valentová, která se spolu se svými kolegy ze studia S.O.S. Dekorace postará o kompletní výzdobu letošních vánočních trhů.

„Chceme podtrhnout radost z poklidu, krásy zimní přírody, lesa i útulného domova. Letošní trhy proto budou provoněné perníčky, chvojím, kořením a svařeným vínem. Barevně se budeme držet především bílé, zlaté a červené,“dodala. Na minulost se odvolává také hlavní architekt Pavel Kocych, který inspiraci čerpal ve svých původních skicách a konceptech, jež vytvořil před více než deseti lety.

Náměstí s půdorysem hvězdy

„Staroměstské náměstí je velice komplikovaný prostor, protože jím procházejí dvě hlavní diagonály a několik vedlejších, kudy neustále proudí lidé. Naší někdejší vizí byl půdorys vánoční hvězdy, kdy její jednotlivé cípy na čtyřech rozích slouží jako pomyslné brány do středu náměstí,“vysvětluje. Největší změnou podle něj nebude jen pomyslné vyčištění prostoru a zvýraznění jeho dominant, jako je Husův pomník nebo Týnský chrám, ale také třeba změna funkce hlavního pódia. „Chtěli jsme, aby to místo nebylo ani chvíli plonkové, a proto jsme ho doplnili forbínou, na které budou mimo hlavní časy programu probíhat menší představení, která by jinak zůstala na velkém prostoru zcela utopená,“doplňuje.

Hlavní pódium bude zároveň využíváno také jako dětská dílna, posezení nebo třeba večerní kino, což naznačuje i změny v programu.

„Od 26. listopadu až do 1. ledna budou na pódiu v hlavních časech probíhat pěvecká vystoupení, divadelní představení či folklorní tance. V průběhu dne se tento prostor bude nejrůzněji modifikovat. Dopoledne tu připravíme posezení pro návštěvníky, odpoledne výtvarné dílničky pro rodiče a děti, a v podvečer třeba promítání Večerníčků,“uvedla Libuše Klinková, která má na starosti kompletní doprovodný program. Prostor pódia využijí

– Je rozšířené o forbínu, aby se dění na něm i kolem něj mohlo přizpůsobovat aktuálním potřebám vánočního programu. Kromě koncertů a vystoupení se na něm budou promítat filmy, vznikne zde otevřená kavárna, prostor pro výtvarné dílničky i chráněné dílny.

Oboustranné prodejní stánky – Jsou umístěny po obvodu odpovídajícímu novému půdorysu průmětu hvězdy.

– V jeho okolí prodejní stánky naopak zmizely, aby významná památka také charitativní projekty a chráněné dílny, které zde budou moci bezplatně prodávat své produkty.

Dvaadvacet metrů vysoký vánoční strom hlavnímu městu letos věnovala lesnická rodina Wolfových z Pecky na Jičínsku. Ozdobí jej 20 tisíc LED žároviček, obří dřevěné ozdoby, perníčky i kometa. „Kolem stromů vyroste na obou náměstích vánoční vesnička a betlém z perníků,“doplnila Michaela Valentová.

Ani letos se Pražané nedočkají společného slavnostního rozsvěcování vánočního stromu. Podle slov radního Karla Grabeina Procházky je opět nutné dodržet bezpečnostní opatření. Loni Praha od tradičního rozsvěcování vánočního stromu z dílny sochaře Ladislava Šalamouna více vynikla.

– Vidět staroměstské náměstí z jiné perspektivy chce každoročně čím dál tím víc lidí. V plánu je tudíž rozšíření kapacity mostu.

– Jak stromu na Staroměstském, tak na Václavském náměstí se dotkne nový prostorový koncept. V jejich bezprostřední blízkosti bude umístěna například dětská ZOO a prostorový betlém v denní i noční verzi.

– Přímo na ploše tržiště v novém informačním upustila kvůli vyhrocené situaci po teroristických útocích v Paříži. „Letos se vše zdá být klidnější, ale žijeme v době, kdy budeme asi už pořád zůstávat tak nějak lehce ve střehu,“uvedl.

Strom by měl být poprvé rozsvícen v sobotu 26. listopadu a rozsvěcet se bude denně vždy od 17.30 do 20.30 hodin.

Pořadatelem vánočních trhů je letos již potřinácté společnost Taiko, která trhy zaštiťovala od roku 2004, ale před dvěma lety dostala od města výpověď. Nová smlouva je na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jednoho roku. Kromě vánočních budou v jejich kompetenci také pražské velikonoční trhy. koutku budou moci návštěvníci získat cenné rady, orientační mapy nebo interaktivní info-box.

– V prostoru budou umístěny tři obří vánoční koule v třímetrové nadživotní velikosti.

Pražské Vánoce budou letos bílé, zlaté a červené. Architekt, který na trzích spolupracuje, vytvořil první skici před deseti lety.

– Výtvarné dílny budou denně probíhat na ploše velkého pódia. Děti si zde budou moci osvojit tradiční výtvarné techniky, ale i zvyky a další aktivity.

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad aktivistkou Kateřinou Krejčovou, která podle obžaloby na loňské demonstraci v Praze napadla policistu a zranila ho. Informovala o tom Česká televize. Krejčová byla za incident původně odsouzena k měsíční podmínce, Městský soud v Praze ji ale v půlce dubna obžaloby zprostil.

Případ se stal loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím prý tyto levicové aktivisty vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové odmítli. Žena podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Údajně mu praštil hlavou o zem, čímž mu vyrazil zub. Krejčová policistovi podle obžaloby

Koupím knihy, obrázky aj. předměty, i větší množství. T: 603583950118005 Pro zaměstnance ambasád hledáme byty k pronájmu v dobrém stavu v Praze. T: 274810596. skočila na záda a trhla mu ramenem. Policista si později stěžoval na bolest, kvůli pohmoždění kloubu byl týden na neschopence. Krejčová se hájila tím, že policisté jejího přítele týrali, a proto musela zakročit, i když věděla, že se tím vystavuje riziku trestního stíhání.

Za násilí proti úřední osobě hrozily ženě až čtyři roky vězení. Obvodní soud pro Prahu 1 uložil Krejčové letos v únoru měsíční podmínku s roční zkušební dobou. V dubnu ale odvolací soud aktivistku obžaloby pravomocně zprostil. Předsedkyně soudního senátu tehdy označila jednání Krejčové za bagatelní.

„Trápí mne, že policie tyhle věci dělá, myslím, že to je alarmující,“uvedla Krejčová po osvobozujícím rozsudku.

Nejvyšší soud nyní osvobozující verdikt zrušil. Justice se bude případem zabývat znovu. (ČTK, cen)

STR Praha s.r.o. se sídlem na Praze 4, přijme na HPP pracovníka do výroby - zámečník - mechanik - nástrojař pro přesnou montáž. Nástup dohodou. Tel.: 241 483 080, paní Paulová

Foto: Yan Renelt, MAFRA

Policie při práci Zatýkání Krejčové poté, co údajně skočila jednomu policistovi na záda.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.