Česká družstva v úvodu SP

MF DNES - - SPORT - Sportovní reportér MF DNES

Svazový prezident Jiří Hamza se při tiskové konferenci rozhlédne po sálu zaplněném reportéry a spokojeně prohodí: „Jsme rádi, že vás pořád přibývá.“

Malý salonek pražského hotelu Jalta, v němž se trenéři a závodníci scházeli s novináři dříve, už dávno nedostačuje. Museli se v hotelu přemístit do mnohem větších prostor.

Český biatlon právě vstupuje do páté sezony od „Velkého třesku“v prosinci 2012, kdy začal jeho pozoruhodný boom. A ač je to k nevíře, v každé z těchto sezon mu přibývalo nejen novinářů, ale i fanoušků.

V každé z nich jim reprezentanti nabídli cosi nového, jedinečného.

V roce 2013 první mistrovství světa na českém území. V zimě 2014 první olympijské medaile – a hned pět! V roce 2015 rekordní žeň medailových umístění ve Světovém poháru i na mistrovství světa. V minulé sezoně pak vše korunoval velký křišťálový glóbus Gabriely Soukalové, doprovázený třemi malými.

Co asi přinese další zima? O víkendu jim v Östersundu začíná.

V prosinci se Světový pohár po roční odmlce vrátí rovněž do Nového Města. „Víkendové závody by tam měly být vyprodané,“už nyní s jistotou tvrdí jejich ředitel Vlastimil Jakeš. Což znamená denně více než 30 tisíc diváků u tratě!

Bude to sezona, ve které se Gabriela Soukalová, provdaná Koukalová, pokusí obhájit velký glóbus. A zima předolympijská. Pokud má dojít k zásadním změnám v týmu, tak raději nyní než v hektickém období těsně před hrami

Málek střídá Marka Lejska také v zájmu dvou opor týmu Ondřeje Moravce a Michala Šlesingra.

„Jak tihle kluci stárnou, řeší víc rodinné i jiné věci. Musíme jim vyjít vstříc,“říká šéftrenér Ondřej Rybář. „Michal Málek je stejně jako oni z Letohradu, díky tomu měli trenéra pro individuální přípravu blízko a mohli o malinko víc času trávit s rodinou.“Lejsek má naopak své zkušenosti od A-týmu přenést do výchovy mladých v béčku.

Tato rošáda byla plánovaná. Naopak k odchodu německého šéfservismana Daniela Müllera dochází předčasně. Původně Rybář a spol. počítali s jeho výměnou až po olympijských hrách.

„Danielo ten proces sám urychlil,“naznačuje Hamza.

Müller přišel od německého B-týmu v roce 2010, tehdy na Rybářův popud. Mnozí jej dlouhá léta považovali doslova za mága při mazání na mokrém sněhu.

„Zato na studených snězích jsme se trápili. Třeba v Anterselvě před olympiádou to bylo tristní, tam se mi chtělo až brečet,“říká Rybář. Už tehdy došlo mezi nimi k větší výměně názorů. „V něčem se potom poučil, v některých věcech bohužel ne,“dodává šéftrenér.

Loni už i někteří závodníci naznačovali, že s ním nejsou spokojeni. „Danielovy lyže jezdily super, jen

● Ťumeň (Rusko)

● Oslo (Norsko) ● Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Adam Václavík. ● Gabriela Koukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Jessica Jislová. když byly 2 stupně a víc,“říká Ondřej Moravec. „Na můj vkus dělal strašně málo. Lidé v týmu by měli dělat na 100 a ne na 50 procent.“

Když šéfservisman podrazí tým

Zároveň se Rybář v únoru ze zákulisní „špionáže“dozvěděl, že Müller vyjednává o novém angažmá s reprezentací Běloruska.

V březnu spolu po sezoně diskutovali a šéftrenér se šéfservismana zeptal, zda usiluje o angažmá jinde.

„A on všechno popřel! Tvrdil mi, že jeho srdce bije jen pro český biatlon,“vzpomíná Rybář. „Přitom za našimi zády už jednal s Bělorusy. Čtrnáct dní poté nám poslal mail, že by rád odešel, protože mu nabízejí podmínky, které sám chtěl.“

Paradoxem je, že později Müller nedospěl s Bělorusy k úplné shodě, a ozval se, že u Čechů rád zůstane. „Ale tohle jeho volání už jsme nevyslyšeli,“říká Hamza.

Rybář přitaká: „Pokud vás někdo podrazí, už ho v týmu nechcete. Něco takového se neodpouští.“

Nový šéfservisman Tomáš Žídek, manžel švédské olympijské vítězky Anny Olofssonové, se do letoška staral o kanadský tým. V Oslu s ním slavil senzační světový bronz v mužské štafetě. U Čechů nyní podepsal na dva roky se čtyřletou opcí.

„Je to dříč, má zapálení a chce hledat nové věci, které nás posunou dál. Což Danilo nehledal. To je ten rozdíl,“soudí Moravec.

Češi měnili stěžejní muže v realizačním týmu a v zájmu zrychlení střelby i tréninkové modely.

Jak si všechny tyto novinky sednou, ukážou nejbližší měsíce.

„Teď cítím takové to chvění uvnitř jako pokaždé, když nevíte, na čem před sezonou v porovnání s ostatními jste,“říká Rybář. „Po Östersundu už budeme moudřejší.“

Foto: Petr Slavík, Český biatlon, Profimedia.cz a ČTK

Ondřej Moravec

Obhájkyně Gabriela Koukalová na hlavní fotce chybí, protože se ze soustředění ve finském Vuokatti rovnou přesune do Östersundu na Světový pohár. Obhajuje velký křišťálový glóbus.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.