TEST: ADVENTNÍ KALENDÁŘE

Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

MF DNES - - FRONT PAGE - Magdalena Nová redaktorka MF DNES

Jára Cimrman složil operetu Proso metodou frustrační kompozice, v níž střídal prvky očekávání a zklamání.

V muzikologii se tento koncept sice neujal, ale degustace čokoládových adventních kalendářů, kterou v minulých dnech uspořádala MF DNES, se často držela takového rytmu.

Porotě dětské i odborné, již tvořili specialisté na potravinářskou chemii i čokolatiéři, a dvojici grafiků jsme předložili dvanáct kalendářů, které podle etiket obsahují jen mléčnou čokoládu. Žádné náhražky.

Milý, hravý, trochu kýčovitý

Ukázalo se, že atraktivní obal nemusí nutně ukrývat chutný obsah. Pohyblivého Santu Windel srazily příliš malé a nevýrazné figurky až na deváté místo, mléčné pralinky s rýžovými křupinkami pokazily dojem z kalendáře Orion.

Jistě, můžete namítnout, že cukrovinky se přece nekupují kvůli obalu. Jenže při nákupu adventních kalendářů se rozhodujeme hlavně podle vzhledu, jak připomněla i anketa na portálu AkcniCeny.cz. Grafika nás stále zajímá víc než složení.

„Děti chtějí milé, hravé, trochu kýčovité obrázky se zvířátky a roztomilými postavičkami. Proto jsme hodnotili jako nejhorší fair trade kalendář, který má nepřehlednou grafiku a smutné barvy,“vysvětlují marketingoví specialisté Simona Šalamonová a Patrik Kozák, proč od nich dostal kalendář čistou čtyřku.

Pokud ovšem nechcete, aby se z kalendáře stal pouze dekorativní prvek na zdi, musíte vybírat podle složení na etiketě. Vyhlášky a předpisy výrobcům říkají, co musí zveřejnit na obalu, aby zákazníci přesně věděli, zda koupili opravdu mléčnou čokoládu, nebo jen mléčnou pochoutku či polevu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.