Sobotkova hra o přežití, Tejc vyzývá Chovance

Šéf ČSSD přes ostrou kritiku od spolustraníků zřejmě povede stranu do voleb

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Víc než měsíc držel jihomoravský poslanec Jeroným Tejc premiéra Bohuslava Sobotku v napětí. Poté, co nevyloučil, že proti němu bude na jarním sjezdu ČSSD kandidovat na pozici šéfa strany, se u něho střídaly tři skupiny spolustraníků. Jedna Tejce hecovala, aby to zkusil. Druhá, aby se stáhl, protože nemá šanci. Že poslední, co ČSSD potřebuje, je, aby se až do sjezdu mluvilo o tom, že strana je rozhádaná a nestojí za svým předsedou.

Tejc se nakonec rozhodl zvolit taktickou třetí cestu: proti Sobotkovi, který si pečlivě vyjednává podporu uvnitř strany, nepůjde. „Neznamená to, že s ním ve všem souhlasím. Ale pokud by teď došlo ke změně předsedy, velmi pravděpodobně by to znamenalo pád vlády,“vysvětluje Tejc. „Předseda by tři měsíce nedělal nic jiného, než že by bojoval sám o sebe, a voliči by nám to spočítali,“dodává.

Tejc: Přinesu změnu

I proto nakonec na jaře vyzve druhého nejvýše postaveného muže ČSSD, ministra vnitra Milana Chovance. „Nechci, aby má kandidatura byla vnímána jako boj proti někomu, ale pro něco. Kandiduji pro změnu sociální demokracie,“tvrdí.

Jeho kandidatura není bez šancí. O stejný post usiloval už před dvěma lety. Tehdy Sobotka výslovně řekl, že si za prvního místopředsedu přeje Chovance. A přestože v ČSSD panovala optimistická nálada a delegáti mluvili o tom, že je potřeba co nejsilněji podpořit Sobotku a jeho tým, podceňovaný Tejc získal v prvním kole volby téměř polovinu hlasů a Chovanec ho porazil až ve druhém kole. I proto si teď věří.

„Jsem schopen sociální demokracii přinést to, co jí Milan Chovanec přinést nemůže. A to je změna,“říká Tejc. Pomoci by mu podle hlasů ze strany mohlo, že je schopný vyjednavač a patří k nejaktivnějším poslancům ve Sněmovně, co chvíli přichází s novými návrhy.

Proti němu hraje naopak, že Chovanec je výraznou tváří Sobotkova kabinetu, v ČSSD má na starosti krajskou politiku a se Sobotkou vytvořil tandem, v němž premiér má fungovat jako rozvážný státník oslovující liberály a Chovanec jako rázný politik, který umí oslovit i voliče prezidenta

Miloše Zemana. Jenže neúspěch v krajských volbách tento tandem oslabil. Hlavní Sobotkův kritik, jihočeský hejtman Jiří Zimola, sice mluví o potřebě změn ve straně, ale sám na předsedu nebo místopředsedu kandidovat odmítá. A tak se hlásí Tejc.

„Místo témat jako mateřská pro muže, adopce homosexuálními páry nebo zákaz kouření v zoo se věnujme podstatnému: zaměstnancům, drobným podnikatelům, kvalitě potravin, daním,“říká a nepřímo naráží na Sobotkovo povolební počínání.

Premiér nejprve ohlásil, že se chce inspirovat programem pirátů a zelených a zaměřit se na voliče z velkých měst. „Byl to pro nás šok. Sobotka tyto programové kroky vždycky hodně úzkostlivě projednával, teď to vypálil, aniž se o tom s někým bavil. Možná tak se Špidlou (bývalý premiér Vladimír Špidla je šéfem Sobotkových poradců, pozn. red.). Od ostatních to schytal, že když se budeme učit od zelených, tak taky dopadneme jako oni,“popisuje zdroj MF DNES z pražské ČSSD.

Proto Sobotka ustoupil a spolustraníky, kteří přestávali věřit, že za rok ve volbách dokáže porazit Andreje Babiše a jeho ANO, se pokusil zmobilizovat jinak: dopisem oznámil změny. V ČSSD, její prezentaci i ve vládě.

Jenže opět narazil. Místo kýženého efektu se straníci bavili o tom, jak Sobotka neúspěšně přemlouvá šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka nebo senátora Jana Žaloudíka, aby se stali ministry. A když už přece jen našel a oznámil, že odvolá ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ze strany se ozývalo: Proč zrovna Němečka, který se jako jeden z mála dokázal postavit Babišovi, a šéfovi ANO taky zrovna Němeček ležel v žaludku?

„Když vidíte, že si i kočí, který má řídit vůz, není jist cestou, tak je velmi obtížné, aby všichni ti, co jedou za ním, jen drželi ústa nebo tomu kočímu provolávali slávu,“říkal časopisu Týden o Sobotkovi Zimola.

Mezi sociálními demokraty se začala šířit skepse, že Sobotka už nebojuje o vítězství ČSSD, ale jen o udržení své pozice předsedy strany. Nasvědčovaly tomu i změny ve vládě. Místo Dienstbiera loajální chrudimský poslanec Jan Chvojka, který by Sobotku podporoval jako jednička v Pardubickém kraji, místo Němečka zase ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík, předpokládaná budoucí volební jednička v Praze. A podobně se prý Sobotka snaží „obrnit“i v dalších krajích.

Ne všude se však tato jeho taktika straníkům zamlouvala. Například ze severu Moravy poté, co Sobotka skoncoval s Němečkem, začala zaznívat nespokojenost s tím, že Moravskoslezský kraj přišel o „svého“ministra. A tak se v Lidovém domě šeptalo o kompromisním návrhu – na místo předsedy ČSSD by kandidoval ostravský politik – ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Nikdy proti Sobotkovi nevystupoval jako opozice, takže by to nevypadalo jako nějaký vzdor předsedovi, ale přitom by se dalo říct, že je to změna,“vysvětluje zdroj z pražské ČSSD. „Jenomže tohle začali lidi plánovat možná bez toho, aby se vůbec Luboše zeptali,“usmívá se. To Tejc má jasno. On chce být změna.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.