Lobbista Janoušek opět nejde do vězení

MF DNES - - Z DOMOVA - — Čeněk Třeček

Někdejší vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek si odpykává 4,5 roku za sražení ženy

Jeden z někdejších nejvlivnějších pražských lobbistů Roman Janoušek stráví Vánoce na svobodě. Krajský soud v Brně mu ze zdravotních důvodů přerušil trest na rok. Předchozí přerušení mu přitom končilo 25. listopadu. Lobbista si dlouhodobě stěžuje na neurologické problémy po operaci hlavy.

„Krajský soud v Brně vyhověl návrhu odsouzeného JUDr. Romana J. na prodloužení přerušení výkonu trestu odnětí svobody. Výkon trestu byl přerušen do 25. 11. 2017 s ohledem na zdravotní stav odsouzeného,“napsala mluvčí brněnského krajského soudu Simona Pešková.

Janoušek je venku z vězení ze zdravotních důvodů už od letošního 9. března. Nejprve mu soud trest přerušil na dva měsíce, v květnu Janoušek požádal o prodloužení a soud mu v červnu povolil další půlroční odložení návratu do káznice. Tam bývalý lobbista nastoupil v listopadu 2014.

Podle mluvčí brněnské bohunické věznice Dany Krejčířové se zmiňovaná soudní přerušení do celkové délky výkonu trestu nezapočítávají. Jinak je tomu tehdy, pokud výkon trestu přeruší ředitel věznice. Ten má právo jej přerušit na 30 dní v jednom kalendářním roce a tato doba se do výkonu trestu započítává. Takto se několikrát v minulosti dostal ven i odsouzený lobbista.

Janoušek si odpykává trest čtyři a půl roku za to, že v březnu 2012 srazil ženu autem ve Vyskočilově ulici v Praze. Policie ho dopadla až o něco později. U soudu se hájil tím, že ženu neviděl, ale soud mu neuvěřil.

Letos Janoušek požádal o obnovu procesu. Předložil tři znalecké posudky, které měly dokázat jeho snížené rozpoznávací schopnosti v době nehody. Soud rozhodl, že se nejedná o nové skutečnosti, na jejichž základě by měl být jeho případ znovu projednán. Rozhodnutí není pravomocné. Janouškův advokát proti němu podal stížnost, kterou se bude zabývat vrchní soud.

Foto: MAFRA

Hvězda Roman Janoušek u soudu řekl, že mu přestala „svítit šťastná hvězda“. Znovu začala. Zpátky do vězení teď nemusí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.