Rekord: meteorologové naměřili jarní teploty

MF DNES - - Z DOMOVA -

Na třiceti meteorologických stanicích naměřili v pondělí meteorologové teplotní rekordy. Nejvíc bylo v Karviné, kde teploměry ukázaly 18,6 stupně Celsia. Rekord přepisovali také v Pasece na Olomoucku, kde bylo 14,5 stupně. Mimořádně teplé počasí má vydržet i v úterý.

„K 15. hodině byla naměřena nejvyšší teplota v Karviné (18,6 °C) a rekord pro maximální teplotu vztahující se k 21. listopadu byl překonán nebo vyrovnán na 30 stanicích (z celkových 143) měřících v ČR 30 a více let,“uvedl meteorolog Pavel Šimandl.

Rekordy ohlásilo také pět stanic s nejdelší časovou řadou měření. V Pasece na Olomoucku naměřili 14,5 stupně, v Doksech ohlásili 13 stupňů, v Šumperku bylo 12,8 stupně, v České Lípě bylo 12,4 stupně a v Jablonném v Podještědí naměřili 12,4 stupně.

Do střední Evropy proudí teplý vzduch od jihu a ten by v této roční době způsobil za normálních okolností teplotní inverzi. „Pokud však vejde do hry čerstvý vítr, který je schopen inverzi narušovat a za pohořími vytvářet i fénový (vysušující a oteplující) efekt, může být všechno jinak. Tak tomu bylo na mnohých místech Moravy a Slezska, kde průměr nočních minimálních teplot pro Zlínský a Moravskoslezský kraj činil téměř 11 °C, zatímco například pro západní Čechy byl průměr minim -0,8 °C,“vysvětlil Šimandl.

Podle ranní předpovědi by měl příval teplého vzduchu zeslábnout až o víkendu. V úterý se ještě očekávají teploty, které mohou dosahovat 15 stupňů. (fer)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.