Když dítě prohraje 40 tisíc

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová

Sedí ve svém dětském pokoji a hrají si. Dokážou zruinovat své úspory a někdy i rodinný rozpočet, i když nesázejí na dostihy ani nehrají poker a z hlediska zákona vlastně vůbec nehrají hazardní hry. Baví se tím, že pečují on-line o stáj plnou koní nebo bojují s bájnými příšerami. Hra je zdarma, jenže když chtějí do stáje získat okřídleného koně nebo se virtuálně obléknout do lepšího brnění, musí zaplatit.

„Možnost dokoupit si funkce nebo vybavení, když v on-line hře narazí na limity, využívá zhruba pět procent hráčů. Odhaduji, že v každé třídě je alespoň jedno dítě, které do on-line hraní investuje peníze,“říká Jan Veselý z brněnské neziskové organizace Podané ruce, jež dětem hrajícím za peníze a o peníze na internetu pomáhá.

Rodiče k nim své potomky většinou přivedou, až když zjistí, že se jim ztratily peníze. A nemusí jít o malé částky. Veselý je momentálně v kontaktu s rodinou, jejíž syn během prázdnin dokázal utratit až dvacet tisíc z vlastních úspor a zhruba stejný obnos zaplatil tatínkovou kreditní kartou.

„Kupoval si bonusy, aby mohl nakupovat silnější nástroje,“říká Jan Veselý. On-line strávil tento teenager celé prázdniny. „Rodiče si často stěžují, že děti celé dny sedí u mobilu nebo počítače, ale na druhou stranu jsou rádi, že se netoulají venku,“dodává odborník.

U dětí ještě více než u dospělých platí staré přísloví o tom, že příležitost dělá zloděje. Jestli se u gamblerství dětí dá mluvit o nějakém trendu, ten nejdůležitější je, že děti hrají ty hry, které jsou dostupné. A to tyto on-line hry jsou.

„Není třeba z toho dělat strašáka. Hry nejsou samy o sobě špatné, problém je, když nemají nastavená žádná pravidla,“myslí si Veselý. Podle jejich zkušeností bohužel rodiče i učitelé problém gamblingu podceňují. Jeho kolegyně se na základních školách ptala, jak často se s nimi dospělí baví o různých rizicích. Zatímco o šikaně se s rodiči či ve škole bavilo téměř 40 procent dětí, o gamblingu pouze necelých 7 procent.—

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.