V Polsku je už milion Ukrajinců, firmy by jich chtěly pětkrát víc

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Není to vlastně tak moc překvapivé. Mezi už více než milionem Ukrajinců, kteří se do Polska přestěhovali z ruskou agresí vyčerpané domoviny, je i určité množství lidí, kteří se dostali do konfliktu se zákonem.

Podle deníku Rzeczpospolita před polskými soudy stanulo v posledních dvou letech na deset tisíc Ukrajinců. Většinou sice za méně závažné přečiny, ale počet lidí z Ukrajiny, kteří by letos mohli skončit ve vězení, překročí zřejmě dva tisíce, tedy dvojnásobek loňského počtu.

Tato tendence je sice znepokojivá, ale celkové číslo není zatím nijak alarmující – například v Česku je na deset milionů obyvatel ve vězení asi dvacet tisíc lidí. „Tak jak se zvýšil příliv imigrantů přicházejících z Ukrajiny za prací, tak se proporčně bude zvyšovat jejich podíl na zločinnosti,“uvedl pro deník Rzeczpospolita bezpečnostní expert Cezary Tatarczuk.

Mnohem znepokojivější je fakt, že svoji činnost do Polska přenáší i ukrajinská cigaretová mafie, která ve spolupráci s polskými gangy buduje v zemi celé továrny na nelegální výrobu cigaret. Jen letos bylo ve výrobnách nelegálních cigaret zatčeno 174 lidí, z toho stovka Ukrajinců.

„Potřebujeme je,“říkají firmy

Vláda strany Právo a spravedlnost začíná přemýšlet o tom, že příchod Ukrajinců omezí. „Společně s přílivem cizinců vzrostlo i množství problémů, které s nimi jsou,“zdůvodňuje to Bartosz Marczuk, náměstek ministerstva práce a rodiny. Podle vlády prý Ukrajinci přetěžují sociální systém, podniky však tvrdí opak.

„Polské firmy potřebují imigranty také proto, že dva miliony Poláků odešly do zahraničí,“říká Wlodzimierz Bartkowski, manažer potravinářské firmy Cedrob.

Podle předsedy Svazu zaměstnavatelů Cezaryho Kazmierczaka bude Polsko potřebovat až pět milionů cizinců. „Situace na Ukrajině nám krátkodobě otevírá okno příležitosti, kterého je třeba využít,“uvádí. „Bez stovek tisíc Ukrajinců by polské zemědělství už nebylo konkurenceschopné,“dodává.

Přes milion Ukrajinců zachránilo Polsko před nedostatkem pracovních sil. Do země se však přesunuly z Ukrajiny i některé kriminální gangy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.