Jak se nespálit s televizí k Vánocům

MF DNES - - EKONOMIKA -

Výběr televizoru pod stromeček letos komplikuje podstatná věc. Pokud vyberete špatně, může se stát, že za pár let váš přístroj nebude umět přijímat pozemní vysílání. To totiž přechází na nový formát DVB-T2.

Děje se tak zjednodušeně proto, že televizní vysílání musí uhnout datovým přenosům mobilů. Televizory schopné již nyní nový standard signálu přijímat certifikují České Radiokomunikace (ČRa). Jejich šéf pro regulace a strategii Marcel Procházka radil čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

1 Kdy ke změně dojde? Přestavba už začala. V lednu by měly v novém standardu začít fungovat pražské vysílače Žižkov a Cukrák. Přesný harmonogram spouštění v dalších lokalitách bude znám po dokončení mezinárodní kmitočtové koordinace, což v ČRa očekávají do konce roku. Důležitější z pohledu diváků ale je, že se současný standard DVB-T začne vypínat v letech 2020 až 2021. Pokud totiž divák v tu chvíli nebude mít vhodný televizor či set-top box, pozemní vysílání nepřijme.

2 Podle čeho vybrat televizor?

Přístroj musí přijímat standard DVB-T2. Ne vždy ale musí stačit, když to uvádí výrobce na obalu. „Při experimentálním vysílání jsme zjistili, že řada přijímačů DVB-T2/ /HEVC má problém se zpracováním tohoto vysílání. Proto jsme se dohodli s výrobci televizí na certifikaci,“vysvětluje Procházka.

ČRa výsledky testů zveřejňují na webu DVBT2overeno.cz. V obchodech jsou otestované výrobky označeny speciálním logem.

3 Je z čeho vybírat?

Podle Procházky splňuje požadavky velká část výrobků, které přicházejí na trh. Konkrétně je jich nyní certifikováno přes 500.

Možností pro ty, kteří si do roku 2020 nový přístroj nepořídí, je set-top box. I ten je ale potřeba pořídit takový, který umožňuje příjem standardu DVB-T2. „Odhadujeme, že cena set-top-boxu DVB-T2 se bude pohybovat v obdobné cenové hladině jako u stávajících DVB-T set-top-boxů, tedy okolo 500 korun,“uvádí Procházka.

4 Co bude mít ze změny divák?

Garance, že za vynaložené peníze získá divák větší kvalitu, neexistuje. Změna je totiž vynucená a televize „uhýbá“mobilním LTE sítím. Teoreticky se tím otevírá prostor pro vyšší rozlišení obrazu, to ale záleží na každé stanici zvlášť. „DVB-T2/HEVC umožňuje i vysílání v Ultra HD (4K). S ohledem na kapacitu sítí a dostupnost obsahu má vysílání obvykle kvalitu Full HD (1080p) nebo qHD (540p). Například ze strany České televize jsme zaregistrovali zájem o vysílání ve Full HD,“říká Procházka. (ac)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.