Rattaj chystá stamilionové investice pro Ještěd i okolí

MF DNES - - EKONOMIKA - — Jana Pšeničková, Jan Sůra

Slovenský miliardář Igor Rattaj začal přesvědčovat liberecké zastupitele, aby mu pronajali dlouhodobě ještědský lyžařský areál. Městu za to kromě umoření dluhů po předchozích investicích slibuje velký rozvoj.

„Liberec je jediné velké město v zemi, které má tak velký kopec s dobrými sjezdovkami. Potenciál areálu je velký i vzhledem k blízkosti k Praze,“říká Igor Rattaj, největší akcionář slovenské společnosti Tatra Mountain Resorts (TMR), která v tuzemsku provozuje například areál ve Špindlerově Mlýně. Jednání vede zatím sám za sebe, později by smlouva přešla pod TMR.

V Liberci nemají s velkolepými podnikatelskými plány v lyžování dobré zkušenosti. Před časem takto na Ještěd vstoupil podnikatel Karel Vacek a tehdy jím vlastněná firma Snowhill. Na Ještědu po ní ale zůstaly jen velké dluhy, které město muselo převzít.

Rattaj věří, že zastupitele přesvědčí výsledky TMR. „Chápu, že je tu po zkušenostech s panem Vackem nedůvěra. Jsme ale firma, která je v oboru už dlouho, zaměstnáváme přes dva tisíce lidí,“říká Rattaj.

Rattaj chce na Ještědu investovat nejméně 10 milionů eur (270 milionů korun), maximálně jeho plán počítá s trojnásobnou investicí. Hlavní je podle něj rozšířit zasněžovací systém.

Na jeho slabý výkon Ještěd v posledních teplých zimách doplatil. Cílem TMR je rovněž rozšíření stávajících sjezdovek a jejich kompletní osvětlení. Lidi firma chce přesvědčit k investicím hlavně do celosezonních permanentek.

„Ještěd je ideální hlavně pro jednodenní lyžování, chceme sem nalákat firmy různými akcemi,“dodal Rattaj. Neví naopak, co se skokanskými můstky, které mu město chce dát na starost také. Skokanský areál je prakticky nevyužívaný. Na Ještěd by se přitom rád dostal už během této zimní sezony.

Rattaj se netají tím, že by pod svá křídla rád vzal i další investice v ještědském areálu. Už jednal s Českými drahami o koupi či dlouhodobém pronájmu kabinkové lanovky na Ještěd, zájem má rovněž o liberecké Centrum Babylon či samotnou unikátní budovu horského hotelu a vysílače. „Lyžařská střediska dávno nejsou jen o lyžování, ale o trávení volného času,“vysvětluje Rattaj svůj zájem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.