Soud: Učitelka týrala děti, ale učit může dál

V jedné škole z ní žáci měli hrůzu. V té druhé si ji nemohou vynachválit

MF DNES - - FRONT PAGE - Václav Janouš, Ivana Karásková reportéři MF DNES

PODĚBRADY Jana K., která učila ve speciální třídě Základní školy Václava Havla v Poděbradech, je zřejmě první kantorkou v Česku, která byla pravomocně odsouzena za psychické týrání dětí.

„Jsem blb, jsem blb, jsem blb,“tyto a jiné sebeponižující výroky nutila učitelka říkat třeťáky a čtvrťáky, když něco neuměli. Školáci s poruchami učení mezi lety 2011 až 2013 byli pro ni také hajzlíci či hlupáci. Křičela na ně a nadávala jim.

Trestní oznámení podala na popud některých rodičů škola a speciální pedagožka s třicetiletou praxí za to loni vyfasovala podmínečný trest. Její chování Okresní soud v Nymburku vyhodnotil jako zločin týrání svěřené osoby, navíc na dětech, které vyžadovaly zvláštní péči. Oba vyšší soudy rozsudek potvrdily, aniž ženě zakázaly učit. Což Jana K. skutečně dělá. A co víc – k velké spokojenosti nadřízených i rodičů.

V Česku jde o unikátní případ a předseda senátu nymburského soudu Jiří Nápravník šel neprošlapanou cestou. „Verdikt se rodil dost těžce, protože nebyl žádný judikát, o který by se mohl soud opřít,“přiznal MF DNES Jiří Nápravník. Když si zjišťoval, zda se někdy v minulosti psychické týrání žáků učitelem řešilo, nic takového nenašel. Možná proto, že se dříve nad drsnějším výrazem kantora nikdo nepozastavoval a běžně se tolerovalo, když některý učitel neměl zrovna nervy „ze železa“.

Podle zjištění soudu však v tomto případě jeden žák kvůli učitelce psychicky trpěl tak, že si začal vytrhávat vlasy z hlavy. Psychický stav některých dětí se zhoršil, prožívaly pocit ohrožení a strach z křiku. Stěžovaly si na bolesti břicha a další tělesné potíže, které neměly žádný organický podklad.

Avšak o tom, že případ nemusí být tak černobílý, svědčí skutečnost, že učitelka v podmínce dostala zaměstnání na jiné škole. Práci si našla na „základce“v blízkém lázeňském městečku Sadská. A tamní ředitelka Blanka Žánová si novou posilu po více než třech letech nemůže vynachválit: „Jsem s ní maximálně spokojená. Ke všem soudním řízením jsme dávali kladný posudek, je to neobyčejně milá a ochotná kolegyně.“

Jsem s ní maximálně spokojená. Je to neobyčejně milá a ochotná kolegyně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.