Sobotkovy schůzky: čekali kritiku, ale chválil

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Ministři se obávali schůzek s premiérem. Teď jsou však překvapeni, místo kritiky slyší komplimenty

PRaHa Připravovali se na tuhé pohovory. Hlavně ministr dopravy Dan Ťok z ANO se obával, že kvůli odkladům mýtného tendru bude premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tlačit na jeho odvolání.

Preventivně před schůzkou s premiérem proto svolal brífink, na kterém ho podpořil šéf jeho hnutí ANO Andrej Babiš. Z ČSSD totiž ještě před letošními krajskými volbami zaznívaly hlasy: Do voleb si dáme oddych, ale po nich na Ťoka přitlačíme, mýto je průšvih a on na to skoro dva roky ani nesáhl! Místo toho odcházel Ťok od Sobotky minulý týden s úsměvem. Podobně jako ministři, které má premiér v diáři tento týden. Premiér den co den obchází členy vlády s bilančními pohovory.

„Grilování“se však nekoná. „Čekali jsme to horší,“přiznává zdroj MF DNES z hnutí ANO. Sobotkovy bilanční schůzky totiž navazují na nedávno oznámené odvolání dvou ministrů. Premiér, který čelil v ČSSD kritice, že celý akt vyzněl negativně jen pro jeho vlastní stranu, chtěl ukázat, že stejný metr uplatňuje i na ministry z ANO a KDU-ČSL. Návštěvy pojal ve velkém – pečlivě se na ně připravuje, po každé schůzce následuje tisková konference.

„Premiér chce se členy vlády projednat výsledky práce resortů, splněné závazky z programového prohlášení vlády a rovněž priority pro poslední rok funkčního období,“ zdůvodňoval schůzky vládní mluvčí Martin Ayrer. Až na Ťoka, který si vyslechl, že musí přidat, však premiér chválí. Ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) za to, že má „slušně našlápnuto“, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) za to, že „zrychlil práci“úřadu, ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL), že „pružně reaguje na problémy zemědělců“.

V ANO i KDU-ČSL sice mají radost, ale připouštějí, že jim schůzky připadají zbytečné. „Máme pocit, že tato aktivita má odvrátit pozornost od problémů, které jsou v ČSSD,“tvrdí šéf ANO Andrej Babiš. A lidovci včera využili schůzky k tomu, aby před setkáním Sobotky s Jurečkou a ministrem kultury Danielem Hermanem oznámili: Když se vyhrává, vítězný tým se nemění.

Foto: D. Materna, MAFRA

Pochvaly Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se mimo jiné setkal s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.