Učitelka saň?

Učitelku odsouzenou za psychické týrání žáků chválí jiní rodiče jako milou ženskou.

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES Ivana Karásková reportérka MF DNES

Na chodbách Základní školy Václava Havla v Poděbradech jsou schránky důvěry, do kterých mohou děti psát své problémy i anonymní stížnosti na učitele. Ani do jedné ze schránek na Janu K. nikdo ze školáků třetí a čtvrté speciální třídy žádnou kritiku nevhodil. Na učitelku si však stěžovali rodiče. Jana K. jejich dětem nadávala do blbců a křičela na ně tak, že z toho měly psychické následky.

„Nebyli jsme si jisti, zda se to zakládá na pravdě, a tak si škola najala právního zástupce a postupovala podle doporučení,“popsal včera ředitel školy Vlastimil Špinka. Příliš konkrétní být ale nechtěl.

Nechal si pro sebe, jak si škola ověřila, že kantorčino chování k dětem bylo skutečně nevhodné. Stejně jako to, že když v jejích hodinách žáci neuměli látku, museli před ostatními opakovat, že jsou blbci. „Byla to pro nás nová a citlivá situace, trestní oznámení jsme podali na doporučení právníků. A ostatní jsme nechali na soudu,“sdělil ředitel Špinka.

Podle něj dotyčná žena už několik let ve škole nepracuje. Po této kauze se s ní ZŠ soudila o výpověď a nakonec se strany domluvily na ukončení pracovního poměru.

Podmínku soud zmírnil

Okresní soud v Nymburce se neobvyklým případem zabýval důkladně. Vyslechl na čtyřicet svědků a loni v listopadu potrestal učitelku dvouletým trestem s podmíněným odkladem na tři roky.

„Zkoumali jsme, co si ještě může učitel dovolit a co už je za hranou. Bylo překvapivé, že se tak chovala k žákům zkušená učitelka prakticky ke konci pracovní kariéry. Mohlo jít o určité vyhoření po třicetileté praxi,“popsal MF DNES zcela ojedinělou kauzu své kariéry předseda senátu nymburského soudu Jiří Nápravník.

Učitelka se však začala bránit, protože trest vnímala jako křivdu. V odvolání poukazovala na to, že šlo o slabší třídu, se kterou se potýkala i její předchůdkyně. Jejím jediným motivem podle jejích slov bylo naučit děti požadovanou látku. Tvrdila také, že tři děti trpěly zdravotními potížemi, ještě než je začala učit, a že nemají trvalé následky.

Za speciální pedagožku se postavili i někteří znalci, podle jejichž závěrů žena nevybočovala z chování ostatních učitelů.

Odvolací Krajský soud v Praze vyhodnotil trest vzhledem k mimořádným okolnostem za příliš přísný a o něco ho zmírnil. „Samotné řízení na obžalovanou zapůsobilo. Dala jednoznačně najevo, že se jednalo o zcela mimořádný exces z jejího řádného života,“odůvodnila zmírnění trestu na šestiměsíční podmínku s ročním odkladem mluvčí krajského soudu Pavlína Bočková.

Jinde si učitelku chválí

Učitelka si najala renomované advokáty a podala i dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten se však letos v létě bezvýhradně postavil za své kolegy na nižších instancích. Potvrdil verdikt, že žena své žáky svým přístupem psychicky týrala.

MF DNES zná identitu učitelky Jany K. a včera se ji pokusila kontaktovat. Žena nejprve přislíbila vyjádření, ale nakonec vzkázala, že po domluvě s právníkem se nyní vyjadřovat nebude.

Plete se však ten, kdo by čekal, že učitelka skončila na dlažbě a po pravomocné podmínce se ze školství stáhla. Jana K. si našla práci v pár kilometrů vzdáleném městečku Sadská v místní základní škole. Její příběh tak ukazuje křehkou linii mezi tím, co jedni rodiče považují za adekvátně přísné a jiní za nepřiměřené.

Ředitelka školy v Sadské Blanka Žánová je s posilou podle vlastních slov maximálně spokojená. Jana K. tam učí opět na prvním stupni ve čtvrté třídě – tedy stejně staré děti jako na škole v Poděbradech. „Před tou nešťastnou kauzou jsem ji neznala, ale když žádala o práci, působila na mě příjemně,“popsala ředitelka Žánová.

Podobně o kantorce mluví i rodiče dětí, které do školy chodí. „Vím, že odcházela, protože se nějak nepohodla, ale já ji znám jako milou ženskou. Možná trochu přísnější, ale zase vždy měla respekt a naučila. Rodiče by si měli dát ruku na srdce a uznat, že s dnešními dětmi to tak jednoduché není,“argumentovala babička jednoho ze školáků, která na chlapce včera čekala před školou. Právě jejího vnuka učitelka rovněž učila.

Podobně se vyjadřovali i někteří školáci. Ti mladší vůbec netušili, že měla učitelka v bývalé práci nějaký problém, a ti starší na ní neshledávali nic, co by vybočovalo z normálu.

„Občas někoho napomenula, zakřičela, ale to dělají i jiní,“komentoval jeden z deváťáků.

Rázná, ale respektovaná

Kauza učitelky zaskočila i starostu Poděbrad Ladislava Langra. Právě město je zřizovatelem školy a zároveň jeho dceru Jana K. učila. Zná ji tedy i jako rodič – jako ráznou, avšak respektovanou kantorku.

„Překvapilo mě to. To rozhodně,“poznamenal včera k případu. Zároveň nechtěl nijak hodnotit, zda škola udělala správně, když podala na učitelku Janu K. trestní oznámení.

Ta učitelka občas někoho napomenula, zakřičela, ale to dělají i jiní.

Foto: František Vlček, MAFRA

Trest Základní škola Václava Havla v Poděbradech. Zde učitelka Jana K. podle soudu týrala své žáky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.