Za smrt muže dostal strážník dva roky

MF DNES - - Z DOMOVA - — MichAl PolÁček

PŘEROV Dvouletý trest za zastřelení mladíka přijal bývalý přerovský strážník Robert Fryč beze změny výrazu v obličeji. Včera od soudce Martina Lýska zaznělo, že vloni v lednu při zásahu před barem poblíž přerovského centra fatálně selhal. Hlídka sem v noci vyrazila kvůli potyčce skupiny lidí, konflikt vznikl kvůli pobíhajícímu psovi. Fryč na ulici vytáhl pistoli, zastřelil třiadvacetiletého muže. Podle žalobkyně mu zbraň přiložil přímo k hlavě.

Čtyřiačtyřicetiletému Fryčovi hrozilo až šest let za mřížemi, obžalován byl z usmrcení z nedbalosti. „Nikdo nedokáže vyvrátit, že pan Fryč vytáhl zbraň a natáhl ji,“uvedl soudce Lýsek. „Ani ohrožení psem nebylo ohrožení života pana obžalovaného. Soud hodnotí prvotní reakci – vytažení zbraně – jako porušení důležité povinnosti. Základ tohoto špatného výsledku byl v tom prvotním vytažení zbraně,“dodal soudce.

Fryč mladíkovy smrti litoval. „Chtěl bych vyjádřit hlubokou lítost nad ztrátou života, kterou jsem způsobil svým jednáním,“řekl bývalý strážník. S médii nekomunikoval, po verdiktu s advokátem rychle od soudní síně odešli. Stejně jako žalobkyně, nechal si Fryč lhůtu na zvážení odvolání.

Soud na základě dokazování nedokázal jednoznačně určit, zda Fryč vystřelil s úmyslem, či úderem hlavní pistole do mladíkovy hlavy.

Podle soudce udělal při zásahu městský policista chybu už jen tím, že vytasil pistoli

Fryčovou chybou v očích soudce bylo, že měl v každém případě prst na spoušti. „Je prokázané, že k výstřelu došlo po překonání odporu spouště,“podotkl soudce. Zdůraznil, že v případě pochybností musí soud rozhodovat ve prospěch obžalovaného.

O osudu strážníka, tentokrát z Vysokého Mýta, rozhodoval včera i Vrchní soud v Praze, který v prosinci 2014 zastřelil před diskotékou muže a druhého těžce zranil. Zatímco Krajský soud v Hradci Králové mu dříve uložil podmínku, vyšší instance jej odsoudila za vraždu k 15 letům vězení. Verdikt je pravomocný.

Robert Fryč dostal dvouletý trest za usmrcení mladíka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.