„Vyberte mi nějakou žádost o milost. Dám ji“

MF DNES - - Z DOMOVA - JAkuB Pokorný reportér MF DNES

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Prezident Miloš Zeman se u příležitosti končícího Roku milosrdenství vyhlášeného papežem Františkem rozhodl udělat „dobrý skutek“.

Udělil v neděli milost člověku, který by ji za normálních okolností neměl šanci dostat, protože odporuje Zemanovu kritériu omilostňovat pouze nevyléčitelně nemocné. Výběr nechal Zeman na ministerstvu spravedlnosti. Nakonec mu ministr Robert Pelikán vytipoval ženu, která si odpykávala trest za zpronevěru ve speciálním oddělení věznice Světlá nad Sázavou. Tam mohou být matky i s dětmi. Jenomže dítě už dosáhlo věku tří let, dokdy může být s matkou ve věznici, a muselo by být od ní odděleno.

„Hrad se na nás obrátil, abychom našli vzhledem k Roku milosrdenství vhodné kandidáty mezi žadateli o milost. A to i v případě, že nesplňují prezidentem nastavená kritéria,“vysvětlila Tereza Schejbalová z ministerstva spravedlnosti.

Ve Světlé žije momentálně osm odsouzených matek celkem s devíti dětmi. Režim je takový, že matky jim samy vaří a častěji se dostanou ven mimo věznici.

Papež František se kvůli své výzvě obrátil přímo na českého prezidenta.

„Potvrzuji, že papež František zaslal prezidentu Zemanovi osobní dopis,“sdělila včera Jana Hovorková z papežské nunciatury.

Případ, který prezident omilostnil, by přitom správně vůbec neměl nastat. Podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové jsou na oddělení vybírány ženy zpravidla s trestem od půl roku do tří let, aby jim vypršel nejpozději ve chvíli, kdy dítě oslaví třetí narozeniny a společně jdou pak ven. Je však možné, že tento trest byl delší jen o pár měsíců.

Kromě matky s dítětem dostala ještě milost vážně psychicky nemocná žena, která už měla v minulosti přerušený trest ze zdravotních důvodů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.