Nemocnice nevědí, co si mohou účtovat

MF DNES - - Z DOMOVA -

Iva Bezděková, Artur Janoušek redaktoři MF DNES

Pacient chce multifokální čočku, se kterou uvidí dobře na dálku i na blízko. Tu ale pojišťovna u většiny pacientů nehradí. Když chce nadstandardní materiál, musí si zaplatit všechno: čočky i operaci, kterou mají jiní pacienti zdarma.

„Dle našeho právního názoru to takto vyplývá z platné legislativy,“říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Stejný názor má Jolana Těšinová z Ústavu medicínského práva v Praze.

„Tato interpretace je správná. I když je současná praxe špatná, pacient má dnes opravdu na výběr z těchto dvou možností,“říká právnička.

Advokát Jan Mach, který má v oboru dlouholeté zkušenosti, však zastává jiný názor. „Jak správně konstatuje kolega Ondřej Dostál, žádný zákon neříká, že by nárok pacienta na úhradu operace byl vázaný k zákonnému nároku na materiál,“uvádí.

Také další právníci upozorňují na to, že problém s nadstandardy je mnohem složitější, než jak ho vykládají nemocnice a pojišťovny. „Podstata rozdílu nespočívá v jednotlivých materiálech, ale v pacientech,“říká právník Jan Zahálka, který působil ve fakultní nemocnici i ve zdravotní pojišťovně.

„Většině lidí, kteří si zlomí ruku, stačí obyčejná sádra. Ale představme si člověka, který má například vykloubené rameno nebo vážné bolesti zad a neunese normální těžkou sádru. Pro takového člověka je pak standardem lehká plastová ‚sádra‘, protože normální prostě mít nemůže. To, co je pro pacienta s komplikacemi minimum, může být pro většinu pacientů nadstandard,“vysvětluje Zahálka.

Jenže lékaři v jednotlivých nemocnicích nevědí, zda plastové sádry mohou používat, nebo zda jde o zapovězený nadstandard. Třeba v Krajské zdravotní, pod niž spadá pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, plastové sádry raději vůbec nemají na skladě. „Vůbec je nepoužíváme,“řekl mluvčí Jiří Vondra.

V některých nemocnicích zase dochází k naprosto absurdním situacím, kdy lékař obalí zraněnému nohu běžnou sádrou, pošle ho do prodejny zdravotních potřeb pro plastový materiál a pak mu čerstvou sádru rozstříhá a nasadí plast. Důvod? Zdravotní pojišťovna uhradí zákrok a pacient má pohodlí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.