Stát za špatné ovzduší platit nemusí, řekl soud

MF DNES - - Z DOMOVA - — Filip Horáček

Od prosince bude možné stíhat obchody i restaurace, které ohrozí zdraví zákazníka závadnými potravinami nebo mu prodají šizené zboží. Firmy budou moci být také vyšetřovány za podávání alkoholu dětem. Hrozit jim budou pokuty či zrušení činnosti. Novinky přináší novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Následky provinění svých zaměstnanců mohou v případě některých činů nést také samotné firmy. Novela dává možnosti stíhat je podobně jako fyzické osoby.

Výčet trestných činů, za něž budou odpovědné právnické osoby, se rozšiřuje o trestný čin poškozování spotřebitele a ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty.

„Ke spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti postačuje, že právnická osoba bude mít na prodej potraviny nebo jiné předměty, jejichž požití nebo užití k obvyklému účelu je nebezpečné lidskému zdraví,“upřesnil advokát Josef Hrstka z kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Riziku stíhání a v důsledku pokutám, či dokonce likvidaci se navíc vystaví firma, která spotřebitele ošidí na jakosti, množství nebo hmotnosti a způsobí škodu alespoň pět tisíc korun. Alternativou k peněžitým trestům bude možnost uložit trest zákazu činnosti právnické osobě až na dvacet let. Městský soud v Praze rozhodl, že stát nemusí platit ženě z Ostravska za to, že je nucena žít ve špatném ovzduší. Pavla Skýbová se domáhala milionového odškodnění, protože úřady včas nevydaly opatření ke zlepšení stavu. Některé karcinogenní látky přitom na Ostravsku v nedávných letech dosahovaly až devítinásobku povolených limitů. Skýbová podle soudu nedoložila, jaká újma se jí stala. (pak)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.