Rakouské volby: kdo je tady nacista?

MF DNES - - ZE SVĚTA - Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

VÍDEŇ Nechat se vyfotit na předvolební plakát se svým čtyřnohým kamarádem je osvědčená taktika. V případě kandidáta na rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena se ale obrátila proti němu. Alespoň prozatím.

Van der Bellen, nominovaný v prezidentském klání za stranu Zelených, na jednom ze svých předvolebních plakátů stojí na horské louce a natahuje ruku ke svému voříškovi Chikovi. Fotografii venkovské idyly doplňuje malá rakouská vlajka a velký bílý nápis: „Věřit v Rakousko.“

Členy Svobodné strany Rakouska (FPÖ) ze štýrského města Kapfenberg ale nezaujal slogan, nýbrž kompozice. Na své facebookové stránce proto pod tuto fotografii přidali další dvě. Na nich stojí Adolf Hitler. U nohou pes, za zády dřevěný plot a horské panorama.

„Těmito fotkami nechceme nic naznačovat,“psala kapfenbergská FPÖ na svém Facebooku. „Ale prostředí – Alpy, plot, pes – je vybráno přinejmenším nešťastně. To jen pro připomenutí, až bude příště náš kandidát znovu přirovnáván k nacistům,“odkazují na kandidáta FPÖ Norberta Hofera.

Komentáře s fotografiemi si všimla rakouská média, FPÖ je poté ze svého profilu stáhla. Van der Bellen nyní zvažuje, zda se obrátí na soud.

Není to ale poprvé, co je Van der Bellen konfrontován s dějinami. Z kolaborace s nacisty byli obviňováni také jeho rodiče i přesto, že pro taková tvrzení neexistují žádné důkazy. Naopak jeho protikandidátovi Hoferovi bývá zejména v internetových diskusích vyčítáno to, že chodí o holi, což je důsledek staré nehody při paraglidingu.

Van der Bellen a Hofer se znovu utkají o Hofburg v opakovaných volbách v neděli 4. prosince. I tento náhradní termín už byl jednou odložen poté, co se objevil problém se špatně lepicími obálkami pro korespondenční hlasování.

V první volbě, kterou následně Ústavní soud kvůli nesrovnalostem ve sčítání hlasů prohlásil za neplatnou, těsně vyhrál umírněný Van der Bellen. Předvolební průzkumy aktuálně naznačují mírný náskok pravicového Hofera. Objevily se ale také úvahy, že právě přirovnání k nacistům by Van der Bellenovi jako synovi přistěhovalců mohlo pomoci získat další hlasy.

Rakouské úřady si tentokrát chtějí nechat dostatek času na sčítání a vyhnout se problémům z předchozí volby. Nový prezident začne úřadovat 26. ledna příštího roku.

Foto: archiv

Vyhraje i podruhé? Plakát Alexandera Van der Bellena.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.