Silné otřesy prověřily odolnost Fukušimy

MF DNES - - ZE SVĚTA -

TOKIO Zemětřesení o síle 7,4 stupně, které včera postihlo severovýchod Japonska, si vyžádalo čtrnáct zraněných. Otřesy zastavily rychlovlaky Šinkanzen, především však vyvolaly v místních obyvatelích děsivé vzpomínky na katastrofu z roku 2011. Prověřily také nové systémy varování, které byly po otřesech půdy a tsunami před více než pěti roky zavedeny.

Před 11. březnem 2011, kdy zemětřesení a tsunami zabily téměř 20 000 lidí, obstarávaly varování především televize, rozhlas a tlampače ve městech. Při zemětřesení o síle 9,0 stupně v roce 2011 však tyto systémy do značné míry selhaly, mimo jiné kvůli výpadkům elektřiny. Mnoho hasičů, kteří spěchali varovat lidi na pobřeží, usmrtily vlny, které tehdy dosahovaly až 30 metrů.

„Spousta lidí nám řekla, že nemohli sledovat televizi ani rozhlas, vlny byly vyšší, než čekali, a po prvním úderu tsunami se mnoho z nich vrátilo domů zkontrolovat majetek,“uvedl Cunetaka Omine, představitel města Iwaki, kde v roce 2011 zahynulo 460 obyvatel.

V současné době úřady města Iwaki posílají varování před tsunami na každý mobilní telefon v oblasti, rozesílají e-mailové zprávy, současně s využitím starších metod.

Když se včera po svítání rozezněly v oblasti Fukušimy sirény, lodě se ihned vydaly z přístavů na otevřené moře a na silnicích bylo vidět, jak k nejbližším kopcům směřují kolony aut. Televizní hlasatelé naléhavým tónem opakovaně apelovali na diváky: „Nechoďte k vodě, blíží se tsunami!“, zatímco na obrazovkách blikaly červené nápisy „Tsunami! Utíkejte!“

Osvědčila se i opatření přímo v jaderné elektrárně Fukušima. Krátce sice vypadl chladicí systém skladování vyhořelého paliva v jaderné elektrárně Fukušima II, jinak vše vydrželo. (Reuters, ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.