Září vzdor věku a trendům

MF DNES - - SPORT - — Jaroslav Tomas

Jaromíra Jágra mají Češi, Slováci zase Mariána Hossu. Vyhlášený snajpr v necelých 38 letech ožil a sbírá téměř bod na zápas. Momentálně je mezi střelci druhý. Stoupá historickými tabulkami. Věku a trendům NHL navzdory.

„Jen pokračuje v tom, co předvádí už dlouhé roky – střílí důležité góly,“pravil Joel Quenneville, trenér Chicaga.

Po minulé sezoně Hossu všichni odepisovali, ale on se vrátil ve velkém stylu a rozhoduje zápasy. Letos to zvládl už třikrát, celkově během kariéry zlomil 81 duelů, což je mimořádné číslo. Pravda, téhle tabulce vládne Jágr, jenž vstřelil neskutečných 133 vítězných branek, přesto je Hossův počin výjimečný.

Na ledě udivuje lehkostí, s jakou se prosazoval v nejlepších letech, kdy dokázal nasázet 45 gólů nebo nasbírat 100 bodů za sezonu.

Kdo by to řekl, když se v uplynulém ročníku trápil a vypadalo to, že se jeho kariéra chýlí ke konci. Teď je jako vyměněný. Za svou dlouhověkost a odolnost vděčí především schopnosti přizpůsobit se.

„Ovšem největší devizou jsou vyrovnané výkony. Nemůžete koukat na čísla, vždyť už má dávno jiné úkoly než střílení gólů,“upozorňuje Quenneville.

Hossa nikdy nebyl „jen“střelec, ale především poctivec, na kterého je spoleh v defenzivě. Hvězda bez

penzi. Brzy devětatřicetiletý Švýcar Mark Streit diriguje přesilové hry Philadelphie a dál střádá jeden bod za druhým. V podobné roli je montrealský Andrej Markov, i přes dřívější problémy s koleny stále stačí o generaci mladším soupeřům a dál poráží čas. Na kontě má už 14 bodů a prospívá i ve statistice +/-. A pak je tu slovenský fenomén Marián Hossa. Ač mu bude za dva měsíce osmatřicet, svádí střelecké závody s nejlepšími kanonýry NHL: včetně třiadvacetiletého Marka Scheifelea a teenagerů Patricka Laineho s Davidem Pastrňákem. Proč? Hossa skvěle bruslí.

Rychlost vládne současné NHL. Přibývá sprinterských závodů, mizí složité kombinace. Zámořská soutěž měla již mnoho tváří a svou proměnlivostí vyhnala kdekoho. Stárnoucí ryzí střelce, bitkaře, ale výborné bruslaře ne. Vedle nich pak přežívá i chameleon Jágr. manýr, i po devatenácti letech v NHL je vděčný, že v ní může hrát.

Navzdory tomu se posouvá v historických tabulkách, byť nedosahuje tak vysoko jako Jágr. Ani tak nejsou jeho čísla zanedbatelná: nastřílel 510 gólů, což před ním ve staleté historii NHL dokázalo jen 39 borců. Nedávno překonal hranici 1 100 bodů. A chybí mu čtyři asistence, aby měl 600 nahrávek.

Ne, tahle mise ještě nekončí. Hossa může popatnácté v kariéře překonat hranici 20 gólů, která z řadových hokejistů dělá nadstandardní. Další mety mohou následovat. A nejen osobní, vždyť s Chicagem klidně může pomýšlet na čtvrtý Stanley Cup...

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.