NÁPADY A NÁZORY

Víte, že... ... kvalitní dvojskla mohou mít stejné nebo i lepší energetické parametry než některá trojskla, a to i při menší celkové tloušťce?

MF DNES - - KŘÍŽOVKA - VLADISLAVA CHOUROVÁ, PŘÍBRAM

ATLAS TYKVÍ

Chtěla bych vám moc a moc poděkovat za číslo s atlasem tykví. Dýně miluje celá naše rodina. Na jaře zasadím předpěstované sazeničky, manžel se starší dcerou pečlivě zalévají a na podzim nás pak za odměnu čeká pestrobarevná úroda. Zdobí naše parapety, vchod do domu, pravidelně vyřezáváme a ,svítíme‘. Doma pak zavařujeme, v plánu je i dýňový džus.

V letošním v roce nás však dostala okrasná dýně, pro nás doposud neznámá. Zdobí parapet jednoho z domů v sousedství, vzhledem připomíná muchomůrku. Zaujala především naši starší dceru, která se pohledem na ni kochá při každé procházce. Od té doby jsme každý den vyhlíželi majitelku ,mochomůrky‘, protože jsme o tykvičce chtěli vědět víc a hlavně si ji pak sami vypěstovat. Vtěstí nám však doposud nepřálo. Neumíte si ani představit, jakou radost váš atlas tykví doma způsobil, když jsme v něm právě zmíněnou muchomůrku našli. Konečně budu moci dceři udělat radost a objednat semínka. Nožná je letos přinese i Ježíšek. Proto ještě jednou děkujeme a na ukázku posílám foto s částí naší letošní úrody.

S pozdravem a přáním krásného podzimu

ALENA PROKOPOVÁ, SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU

LÉK NA VŠECHNY NEDUHY

V rubrice s dopisy jsem si přečetla o zázracích česneku pohledem čtenářů. Na česnek také nedám dopustit, zvláště ten medvědí. Nedávno jsem byla na trhání kořene zubu. V momentě, kdy rána přicházela k sobě a zvláště tři dny poté, rána stále bolela, tvář nepříjemně otékala. A jelikož přicházel víkend a na pohotovost pro antibiotika se mi příliš nechtělo, rozkousala jsem dva stroužky česneku, směs dostala na bolavé místo a pak polkla. Pár minut poté jsem zbylý stroužek nastrouhala a smíchala s trochou medu a tím bolavou ránu potřela. Již druhý den jsem bolest přestávala cítit a třetí den si připadala, jako bych u zubaře ani nebyla. Rána se tímto přírodním antibiotikem vydezin8kovala a zhojila. Zkrátka příroda nad zlato. Je to ta nejúžasnější léčitelka, jak říkávala moje babička.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.