Ředitel: Děti ve škole mají být chráněny, a to třeba i soudem

MF DNES - - Z DOMOVA - — Radka Hrdinová

Se situací, kdy polovina rodičů a žáků ve třídě nedala na učitele dopustit, zatímco pro zbytek to byl despota s absolutně nepřijatelnými pedagogickými metodami, se ředitel pražské základní školy v Londýnské Martin Ševčík setkal jen jednou.

„Naštěstí to bylo už před čtvrt stoletím. Tenkrát se vedení školy s učitelem dohodlo na ukončení pracovního poměru. Pokud vím, odešel poté ze školství,“vzpomíná Ševčík.

Že by soud měl posuzovat, zda se učitel vůči dětem chová nebo nechová krutě, je podle něj v pořádku.

„Pokud dojde k takovému excesu, že je jednání učitele posouzeno jako trestný čin, je to správné. Děti si zaslouží ochranu,“komentuje v Česku zatím bezprecedentní rozhodnutí soudu ředitel školy, která si vydobyla dobré jméno mimo jiné právě důrazem na budování dobrého vztahu mezi učitelem a žáky.

Dovede si přitom představit, že sporů o to, co si učitel vůči dítěti ve školách může dovolit, a co už ne, do budoucna přibude. I když doufá, že další extrémy mezi nimi nebudou. „Školství má obrovskou setrvačnost, ale očekávání rodičů, jaká pravidla chování mají ve škole platit, se mění,“myslí si.

Jak tomu předejít? Recept je podle něj jednoduchý. Mluvit spolu. „V tomto případě musela být celá řada indikátorů, že je něco špatně,“myslí si Ševčík.

V „londýnské“mluvit spolu znamená pravidelné tripartitní schůzky, na kterých se potkávají učitelé s žáky a rodiči. „Nemluví se na nich ani tak o prospěchu, jako spíš o tom, jak se dítěti ve škole žije. Učíme děti říkat, co se jim líbí a co se jim nelíbí,“vysvětluje.

Stejně důležité ale je i to, jak se na škole žije učiteli. A o tom by podle Ševčíka mělo mít přehled její vedení. „Třeba proto, aby mohlo sledovat, jestli se u nich neprojevuje syndrom vyhoření,“uvádí Ševčík. Za svou kariéru už viděl pár frustrovaných učitelů a dovede si představit, že se krutost ve vztahu mezi učitelem a dítětem stane normou. Pak by to ale nemělo zůstat za zavřenými dveřmi nejen pro dobro dítěte, ale i učitele.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.