Balíček z války

Dvojice vezněná v Turecku je v nejhorší situaci ze všech Čechů zadržených v zahraničí za 25 let

MF DNES - - Z DOMOVA - Vojtěch SrnkA reportér MF DNES

Na zemi leží armádní uniformy, několik provázků spletených tak, aby tvořily nosítka, a vedle nich pár velkých šátků, které vypadají jako ty, co na sobě nosí lidé na Blízkém východě. „Ty šátky se prý užívají jako podložka při jídle,“říká Janusz Konieczny, který předměty před chvíli vyndal z krabice.

Předměty pocházejí od Kurdů ze syrského území, které ještě před nedávnem ovládali teroristé z Islámského státu. Do Česka je Koniecznému zaslali Markéta Všelichová a její přítel Miroslav Farkas, kteří v Sýrii Kurdům pomáhali. Mezi předměty jsou také armádní boty a artefakty po mrtvých bojovnících proti teroristům. To vše plánovali Češi někde v Praze vystavit a následně prodat. Výtěžek prý chtěli využít na pomoc Kurdům a postavit jim polní nemocnici v oblasti Rojavy v severní Sýrii.

Česká dvojice se předměty obávala převážet přes hranice, a tak je Koniecznému zaslala z Jordánska. Je však bohužel dost dobře možné, že teď tady na ně budou čekat velmi dlouho. Nedávno totiž byli zatčeni tureckou armádou a obviněni z příslušnosti k teroristům. Kurdové, kterým v Sýrii pomáhali, spadají pod organizaci YPG a tu Turci vedou na svém seznamu teroristických organizací.

Konieczny, kterému osud obou zatčených očividně dost leží na srdci, mezitím plánuje setkání s dalšími podporovateli, přáteli a blízkými Všelichové a Farkase. „Chceme vymyslet, co dál nejen s těmi věcmi, ale také, jak jim pomoci,“říká.

SituAce je vÁžnÁ

Realitou však je, že má-li dvojice zadržených Čechů ještě nějakou naději na svobodu, tak spočívá především v rukou české diplomacie. „Českým občanům pomáháme za jakýchkoliv okolností. Ani tento případ nemusí být beznadějný,“říká mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Zároveň se však na jejich počínání snáší vlna kritiky od nejrůznějších bezpečnostních expertů.

Podle bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka je situace Markéty Všelichové a jejího přítele Miroslava Farkase zdaleka nejhorší ze všech Čechů, kteří byli po revoluci v zahraničí zadrženi. Horší je jejich situace prý i ve srovnaní třeba s Radkem Hanykovicsem, který byl před 20 lety chycen v Thajsku při pašování heroinu a dostal 50 let vězení.

„Dělali vše pro to, aby se do problémů dostali. Myslet si, že je možné nelegálně přejít ostře střeženou tureckou hranici, bylo mimořádně nerozumné,“uvedl Randák. Podle něj nyní Čechům nezbývá než čekat. „Nyní je to na naprosté libovůli tureckého státu, který nejspíš nemá důvod nějaké malé České republice příliš vycházet vstříc,“dodal Randák. Novinářka Markéta Kutilová, která dlouhodobě reportuje z válečné zóny v Sýrii, nedokáže šance páru odhadnout. Bude podle ní záležet nejen na úsilí české diplomacie, ale také na tom, z čeho je nakonec oficiálně turecké úřady obviní, a na důkazech. „Umím si představit, že můžou zůstat pár let v tureckém vězení, ale je také možné, že budou za několik dní venku,“řekla v rozhovoru pro MF DNES. S přispěním Lukáše Valáška

Čeští „teroristé“Markéta Všelichová a Miroslav Farkas po zatčení na hranicích mezi Irákem a Tureckem sedí ve vězení a tamní vláda je viní z podpory teroristů. Kurdskou organizaci YPG, které se snažili pomáhat, totiž Turci považují za teroristickou. Organizace však má podporu mnoha západních států včetně USA kvůli jejímu boji s IS.

Boty, uniformy i pásek Oblečení v maskáčovém zbarvení poslali z Jordánska Tureckem zatčení Češi. Věci prý pocházely z vesnic osvobozených od teroristů z organizace Islámský stát. V plánu měli uspořádat výstavu předmětů, jejich prodej a pak postavit nemocnici pro Kurdy, kteří s teroristy bojují. 3x foto: František Vlček, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.