I slovenské předsednictví EU má „předražovací“kauzu

Půlroční slovenské předsednictví v EU má menší rozpočet, než mělo to české. Přesto se objevily pochybnosti, zda se i tady nevyhazovaly peníze oknem.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

BRATISLAVA Šestadvacetiletá Zuzana Hlávková se pro mnohé Slováky stala hrdinkou, jež se postavila proti zavedenému systému, kdy se z veřejných peněz utrácí víc, než by se muselo. Podle Hlávkové a nepřímých důkazů šla část těchto peněz firmě, která má zřejmě napojení na vládní stranu Směr, což však strana rozporuje.

Dnes už bývalá referentka ministerstva zahraničí, které slovenské předsednictví zaštiťuje, zveřejnila v minulých dnech na blogu případy mohutného navyšování původně plánovaných peněz na některé akce předsednictví.

Za výrazným zvýšením finančních nároků stála podle Hlávkové bývalá ředitelka TV Markíza Zuzana Ťapáková, která byla loni přijata na ministerstvo jako „mediální poradkyně“. Na dva zahajovací koncerty bylo vyčleněno 63 800 eur. „Poté, co se do věci vložila paní Ťapáková, se najednou rozpočet na tyto koncerty vyšplhal na několik set tisíc eur,“uvedla Hlávková.

Její tvrzení podpořil další bývalý pracovník ministerstva, Pavel Szalai, který poukázal na obrovský nárůst výdajů při představování loga předsednictví. Za logo zaplatil stát jeho autorovi, třiadvacetiletému výtvarníkovi Jakubu Dušičkovi, čtyři tisíce eur. Slavnostní večer, na kterém bylo představeno, však vyšel na dvě stě tisíc eur (5 milionů korun). „Na ministerstvu jsme původně plánovali představit logo obyčejnou a finančně nenáročnou tiskovou konferencí,“říká Szalai, který také podal kvůli plýtvání na ministerstvu výpověď. „Co je špatného na tom, že se to udělalo jinak?“brání se v Denníku N Ťapáková.

Lajčák: Rozpočet dodržíme

Jenže vedle navyšování rozpočtu tu jsou tu i jiné věci. To, jak utratit peníze navíc na galavečery, dostala na starost agentura Evka, a to bez veřejné soutěže – na základě výjimky ze zákona, která byla přijata na výdaje v řádu několika milionů českých korun právě pro případ předsednictví EU.

Podle Hlávkové měla agentura Evka zakázku i na předvolebním sněmu strany Směr v Nitře. Jak navíc dokládá porovnáním záběrů, na galavečeru pro předsednictví použila agentura koncept využitý už při kampani strany Roberta Fica. Strana se včera od tohoto nařčení distancovala. Tvrdí, že agentura Evka se nepodílela na „předvolebních kampaních ani na programu sněmů strany Směr“. Shodu vizuální podoby kampaně s programem zahajovací akce strana nevysvětlila.

Slovenské předsednictví v EU má stát Bratislavu celkem asi 70 milionů eur (necelé dvě miliardy korun). „Rozpočet předsednictví se dodržuje, k jeho navyšování nedocházelo a nedochází, právě naopak – podaří se dosáhnout jeho snížení,“uvedl na svém Facebooku ministr zahraničí Miroslav Lajčák. A dodal, že nechá celou záležitost prošetřit.

Slovenští novináři přesto přirovnávají skandál k české kauze ProMoPro, kdy při českém předsednictví EU byla podle soudu způsobena škoda 327 milionů korun.

„Z plánované tiskové konference k představení loga předsednictví v EU se stal galavečer za 200 tisíc eur.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.