Trump pohřbil obří dohodu s Asií

Donald Trump oznámil, že hned v první den jeho nástupu do Bílého domu Spojené státy vypovědí transpacifickou obchodní dohodu. Znamená to její definitivní konec?

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

WASHINGTON, PRAHA Dohoda o Transpacifickém partnerství (TPP) usilovně vyjednávaná pět let a vydávaná za jeden z největších politických úspěchů dvojího prezidentství Baracka Obamy skončí zřejmě dříve, než by vůbec mohla začít oficiálně platit.

Tvrdou ránu, možná smrtelnou, jí včera zasadil budoucí americký prezident Donald Trump. „Je nevýhodná pro americkou ekonomiku, proto se od ní chystám odstoupit,“oznámil ve videovzkazu zveřejněném na serveru YouTube s tím, že TPP nahradí podle něj spravedlivé bilaterální dohody, které navrátí práci a pracovní místa zpět do Ameriky. Dalo se to čekat, Trump se vůči dohodě negativně vymezoval po celou dobu předvolební kampaně. Barvitě ji líčil jako „katastrofu“a „pokračující znásilňování Ameriky“.

Otázka je, zda obří dohoda, která měla pokrývat asi čtyřicet procent světové ekonomiky a třetinu světového obchodu, americkým odstoupením skončí definitivně, nebo se ji v nějaké podobě podaří zachovat.

Jak dál s TPP?

Už včera se ukázalo, že některé asijské státy nehodlají projekt opustit a hledají cesty k jeho zachování.

„TPP bez USA prakticky ztrácí smysl,“prohlásil včera japonský premiér Šinzó Abe, na druhé straně však dodal, že pro jeho zemi není smlouva mrtvá. Japonský parlament bude pokračovat v ratifikaci dokumentu a Tokio se bude snažit přesvědčit i další členy projektu, aby nad ním nelámaly hůl.

Australský ministr obchodu Steven Clobo včera uvedl, že TPP by měla fungovat i bez americké účasti. „Připojit by se mohly i další státy regionu, například Indonésie nebo Čína,“dodal.

Jiní představitelé zemí regionu si nicméně uvědomují, že případná modifikace dohody by nebyla snadná. „Abyste podepsali nový dokument, musíte ho znovu celý projednat, tak daleko zatím nejsme,“řekl podle agentury Reuters singapurský premiér Lee Hsien Loong.

Pravda je, že TPP měla a má řadu ostrých kritiků. O její údajné „výhodnosti“pro pracovní trh Spojených států svědčí i veletoč Hillary Clintonové. Ještě jako ministryně zahraničí dohodu vehementně prosazovala, a když se pak stala prezidentskou kandidátkou, tak otočila a prohlásila, že pacifické partnerství nepodpoří, protože „nesplňuje její očekávání – nechrání pracovní místa Američanů“.

Čína se tiše raduje

Rozhodnutí Donalda Trumpa přinejmenším jedné zemi udělalo radost – americkému úhlavnímu rivalovi v regionu Číně. Peking dlouhé roky se skřípěním zubů poslouchal tvrzení Obamovy administrativy, jak TPP zásadním způsobem posílí americké vůdcovství v Asii. Dohoda byla klíčovou částí Obamovy asijské strategie, byť jeho administrativa nejspíš tušila, že nebude zas tak výhodná pro vnitroamerický pracovní trh.

Trump na to chce jít jinak – logicky obráceně. Nejprve hodlá vrátit Spojeným státům jejich sílu, rozpumpovat domácí ekonomiku a s tím podle něho přijde i prestiž a dominance ve světě.

Nemusí se to samozřejmě povést. Za rohem navíc číhá Peking. „Zhroucení TPP vytvoří v Asii vakuum a začíná se mluvit o tom, že se ho chystá vyplnit Čína,“řekl BBC japonský ekonom Harumi Taguči. Americká zpátečka tak Pekingu vyhovuje. USA tak v regionu přijdou přinejmenším o část své reputace.

Foto: AP

Proti dohodě Peruánci protestují proti TPP, obávají se, že posílí nadnárodní korporace.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.