Tempo NBA je vražedné. Ale už si buduju respekt

Tomáš Satoranský finišuje svůj první měsíc mezi hvězdami

MF DNES - - SPORT - Miroslav Němý reportér MF DNES

Během pár dní si vyzkoušel, jaké to je, když proti vám na palubovce stojí LeBron James, Kyrie Irving, Dwyane Wade a Carmelo Anthony. Všechno olympijští šampioni, americké sportovní idoly, ikony basketbalové NBA.

„V zápasech na to samozřejmě není čas, ale po nich si řeknete, že je to neuvěřitelné,“přiznává Tomáš Satoranský.

Podobné borce nyní brání v podstatě každý večer. Teprve čtvrtý Čech v elitním spolku zvaném NBA pomalu končí první měsíc ve slavné lize. Jeho Washington Wizards výsledkově dost klopýtají, on si však na nováčka nevede vůbec zle. „Trenér mi věří, je to velmi pozitivní,“řekl v telefonickém rozhovoru s českými novináři. Satoranský hovořil z chodby tréninkové haly v americkém hlavním městě.

James, Irving, Wade, Anthony... Jaké to tedy je mít proti sobě tyhle hrající legendy NBA?

Dával jsem tomu proti nim v defenzivě sto procent, ale jejich talent je tak obrovský, že se stejně prosadí. Wade je strašně silný hráč a LeBron mi nedal koš jen proto, že netrefil „šoupák“. On se skoro nedá bránit – je to výzva, abych ještě zesílil a individuálně na sobě pracoval. Oni vážně patří mezi nejlepší na světě.

Taková setkání vás musí nabíjet.

Stoprocentně. Nehraju tolik minut, abych byl vyloženě vyčerpaný. A chuť mám obrovskou. Těším se na každého protivníka.

Přejděme k vašim číslům: 19 minut na zápas, to na nováčka není vůbec špatné, ne?

Osobně jsem s minutami spokojený. Mám docela velkou roli, střídám se na více pozicích, dvakrát jsem byl v základní pětce. To je velice pozitivní a jsem rád, že mi trenér věří. Snažím se hrát s větším sebevědomím. Začínám si zvykat a už nejsem tak překvapený, když se do zápasu dostanu.

Cítíte, že vás víc berou jak parťáci z Wizards, tak protivníci?

Jo, určitě. Hlavně v posledních utkáních je vidět, že mám mnohem větší důvěru od spoluhráčů: když mám míč, vědí, že je budu hledat a vytvářet pro ně situace. Věří mi. Já jdu do zápasu pokaždé hlavně s tím, abych dobře bránil; obranná činnost mě na hřišti ze začátku držela, to bych neměl ztratit.

A v ofenzivě?

Nejvíc pořád pracuju na střelbě zdálky, začínám si víc věřit i při ní. S individuálními trenéry věnujeme hodně práce tomu, aby mě i soupeři začali víc brát. Zatím jsem dával koše spíš z toho, že jsem byl agresivní a oni mě tolik nerespektovali. Snažím se respekt si vybudovat.

Zaznamenal jste, že při bídných výsledcích týmu americká média zmiňovala, že byste si vy zasloužil více prostoru?

Tyhle zprávy jsem nijak nevyhledával, ale dostaly se ke mně. Možná mě tolik neznali, spoustu lidí moje hra překvapila. Jsem tu nováček, ale beru to tak, že dělám totéž, co posledních pět let. Jsem rád, že mohu přesvědčovat, že basket umím.

Od vás k týmu: co mu schází?

Začali jsme špatně v zápasech venku a táhlo se to prakticky celý měsíc; nedokázali jsme vyhrát dvakrát v řadě, což nás stálo lepší bilanci. Naposledy jsme porazili Phoenix a předváděli lepší hru v obraně i v útoku. Defenziva je nejdůležitější, na ní by tým měl stavět. Zatím jsme nedokázali najít ten správný rytmus, ale je vidět pozitivní progres. Tým je nový a v NBA to trvá trošku delší dobu, předsezonní příprava není tak dlouhá jako v Evropě.

Jak si zvykáte na život mimo basketbalové arény?

Washington se mi moc líbí. Je to jedno z nejkrásnějších měst, co jsem v USA poznal: hodně přírody, kultury, restaurací. Času ale moc nezbývá, tempo je vražedné. Člověk si to neuvědomí, dokud NBA nezačne hrát – prakticky čtyři duely týdně, během hracího dne se skoro ani nedostanu domů. Jen během dnů volna, jichž je hodně málo.

Mimochodem, co bouřlivé prezidentské volby? Při nich jste byl takříkajíc v centru dění...

Řešila je celá Amerika, celá NBA. No a my jsme v hlavním městě a sídlíme pět minut od Bílého domu... Hodně lidí se vyjadřovalo, ale řekl bych, že většina spoluhráčů volit nešla.

Ze zámoří do Evropy: Česko zná soupeře pro ME 2017. Přijedete?

Plánuju se zúčastnit. Může se stát cokoli, ale v tuhle dobu chci přijet a sestavuju si podle toho i letní program. Snad s týmem nebude problém; podle informací od Wizards by být neměl. Reprezentovat je pro mě vždycky svátek, na setkání s klukama se těším.

I do Rumunska?

Těšil jsem se na jiné destinace. Los je negativní i pozitivní: cesta do Rumunska a Španělé ve skupině, zároveň však velká šance na postup.

Právě ze Španělska jste přes Sevillu a Barcelonu došel až do NBA. Je to pro vás speciální sok?

Těším se, hrát se Španěly je vždycky oslava. Působil jsem tam sedm let, znám se skoro se všemi, se spoustou kluků se teď potkávám v NBA. Jsou opět favority na vítězství a bude to pro nás významné utkání, ta nejlepší prověrka. Rozhodovat se však bude s jinými.

Foto: AP

Jediný Čech v NBA Tomáš Satoranský (na snímku s míčem v duelu proti Miami) ochutnává nejlepší basketbalovou ligu planety. Za Washington Wizards odehrál zatím 13 duelů s průměry 19 minut a 5,2 bodu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.