Ať Bém zaplatí za kartu

Praha podá žalobu na exprimátora Pavla Béma. Chce po něm peníze za Opencard

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Havlická, Jakub Heller redaktoři MF DNES

Pavel Bém by měl platit za předraženou Opencard. Alespoň si to myslí pražští radní, kteří se rozhodli podat žalobu na bývalého primátora a případně i další radní z éry startu červené karty. Poprvé by se tak mohlo dostat i na autory ambiciózního projektu, za nějž dostali tresty jen ti, kteří jej zdědili.

„Chceme mít absolutní jistotu, že můžeme případ řešit po trestněprávní linii a žádat náhradu škody. Všem Pražanům musí být zjevné, že klíčovou roli v celé kauze tehdy hráli politici,“uvedl předseda výboru pro legislativu Ondřej Mirovský (SZ). Výbor podle něj současné radní přesvědčil, aby využili možnost podat žalobu ještě před promlčením.

O to, kdy bude kauza promlčená, se však rozhořel spor mezi magistrátem a piráty, kteří tvrdí, že se lhůta počítá od okamžiku, kdy metropole zaplatila firmě Haguess. Ta v roce 2006 projekt Opencard připravovala. „Deadline“tak podle pirátů nastane už za dvanáct dní – tedy 5. prosince. Vzhledem k tomu, že magistrát ještě nemá zpracované všechny podklady a ani neví, jak vysokou částku bude po Bémovi chtít, je prosincový termín poměrně hraniční. Mirovský i mluvčí magistrátu Ivo Hofman však shodně tvrdí, že mají ještě čas.

„Škoda totiž vznikla až od chvíle, kdy se projekt začal prodražovat. To znamená od doby, kdy úřad začal platit částky navíc,“uvedl Hofman s tím, že samotná doba, od které městu vznikala škoda, je zatím v rovině neznámých. V současné době magistrát podle svého mluvčího pracuje na dalších analýzách a znovu se jimi bude zabývat na konci prosince a v březnu. Možnost, že do té doby promlčecí lhůtu propásne, podle Hofmana nehrozí.

Asi duševní nemoc, říká Bém

Opencard stála metropoli přes 1,7 miliardy korun. Bém se však toho, že by měl Praze platit možná i stamiliony, příliš nebojí. „Rozhodnutí rady považuji za symptomatický projev duševního onemocnění, které je charakteristické absolutní ztrátou Projekt na červenou kartu, která kromě tramvajenky měla být také kartičkou do knihovny, aplikací na placení parkovného nebo vstupenkou do registru dopravních přestupků, začal v roce 2005. U jeho zrodu stál tehdejší primátor Pavel Bém. První cestující si kartu vyzvedli v dubnu 2007. O dva roky později magistrát auditem zjistil, že je projekt nevýhodný. V roce 2010 jej proto začala vyšetřovat policie a o rok později obvinila čtyři členy komise, která pro spravování systému vybrala firmu Haguess. V roce 2013 obvinila dalších deset radních. V lednu magistrát představil náhradu za Opencard, zelenou kartu Lítačku. Za název sklidil kritiku. soudnosti,“napsal původní profesí psychiatr Bém v SMS. Podle něj magistrát pod vedením primátorky Adriany Krnáčové za doby svého vládnutí nedokázal nic, co by pozitivně ovlivnilo život Pražanů, a žaloba je jen snahou vykázat nějakou činnost. „Paní Krnáčová zavedla bez jakéhokoliv transparentního výběrového procesu takzvanou Lítačku, která neumí vůbec nic než být prostou tramvajenkou a stojí stejně jako dříve Opencard. Peníze se dávají z ruky,“míní Bém s tím, že radní chytí do pasti jen sami sebe. Říká také, že je může čekat podobný osud jako bývalé primátory Bohuslava Svobodu (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09).

Ti spolu s radními Evou Vorlíčkovou (dříve TOP 09) a Josefem Noskem (ODS) a někdejším šéfem odboru informatiky Janem Teskou za prodloužení smluv na provoz Opencard dostali podmínku. Svoboda dva a půl roku, Hudeček dva roky, ostatní rovněž mezi dvěma a třemi lety. Podle soudu totiž porušili předpisy o hospodářské soutěži a povinnosti při správě cizího majetku. Bém tvrdí, že je přitom na rizika jejich jednání upozorňoval. „Je mi obou, více asi pana Svobody, líto. Ale mohou si za to opravdu sami a nemá to vůbec nic společného s pokusy o záchranu Opencard ani s takzvanými špatnými či nevypověditelnými smlouvami. Takové smlouvy totiž neexistují,“okomentoval to Bém. Oba bývalí primátoři u soudu svá rozhodnutí vysvětlovali tak, že kvůli dědictví po Bémovi neměli jinou možnost. Bez smluv by prý celý systém vydávání červených karet zkolaboval.

Svoboda i Hudeček se proti trestům odvolali. Kromě podmínek soud všem pěti odsouzeným také nařídil, aby Praze zaplatili čtyřicet tisíc korun. Visí nad nimi však ještě hrozba, že budou platit mnohem víc. Magistrát se totiž může obrátit na civilní soud a po každém z odsouzené pětice chtít další tři miliony. Celkem 17,5 milionu totiž soudce Alexander Sotolář při vynášení rozsudku určil coby celkovou škodu, která kvůli nim městu vznikla. A primátorka Krnáčová dříve uvedla, že pokud budou rozsudky pravomocné, bude se muset magistrát rozhodnout, jak postupovat dál.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.