Třídíte správně?

Odpad v domácnosti se dnes už třídí zcela běžně a plasty, papír, sklo, nápojové kartony či bioodpad jsou naprosto jasné kategorie. Občas se však objeví obaly, jejichž způsob odklizení a úprava před ním nemusí být úplně samozřejmé.

MF DNES - - TIPY&TRIKY -

LAHVE OD OLEJE – jsou-li dobře vymyté  prostředkem na mytí nádobí, mohou přijít do plastů, jinak do směsného odpadu. Kovové plechovky – některé obce už na ně mají speciální kontejnery, jinak je ideální odvézt je do sběrného dvora.

OBALY OD VAJÍČEK – vlákno potřebné  pro výrobu těchto papírových boxů je tak krátké, že se nedá znovu recyklovat na papír. Proto je buď hoďte do směsného odpadu, nebo je odneste prodejci vajec na farmářský trh. KOMBINOVANÉ OBALY – papírový sáček 

s průhledným okénkem se může celý hodit do papíru, ale bublinkové obálky, které se nedají rozdělit, musí do směsného odpadu.

POLYSTYRENOVÉ TÁCKYODMASA  – opláchněte je vodou a hoďte do plastů. TERMOOBALY – Polystyrenové krabičky  patří do plastů, ale nesmějí být mastné a obsahovat zbytky jídla.

KELÍMKY OD JOGURTŮ – patří pochopitelně  do plastů, není však pravda, že musejí být vymyté – stačí je důkladně vyprázdnit.

VOSKOVÉ KELÍMKY – některé pacholíky,  sýry a jiné pochutiny se ukrývají ve voskovaných obalech, které se nedají recyklovat, a proto patří do směsného odpadu. Poznají se podle označení C/PAP.

KRABICE OD PIZZY – čisté obaly by  měly skončit pochopitelně v papíru, znečištěné se k recyklaci nehodí.

OBALY OD CHIPSŮ NEBO BONBONŮ 

– patří do plastů, pokud na nich ovšem nenajdete označení C/* – pak se jedná o kombinovaný obal, který je nutné vyhodit do směsného odpadu. OBALY OD INSTANTNÍCH  POTRAVIN – patří do směsného odpadu.

ČAJOVÉ PYTLÍKY A KÁVOVÉ FILTRY –  použité čajové sáčky a papírové filtry s lógrem se nejlépe zužitkují v bioodpadu. Pokud tu možnost nemáte, vyhoďte je do směsného odpadu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.