Zemanův Hrad, s. r. o.

Sponzorské dary – pozvánky na zahraniční cesty – lukrativní zakázky. MF DNES zmapovala toky peněz k prezidentovi Zemanovi a to, kdo se naopak těší péči Hradu.

MF DNES - - FRONT PAGE - Adéla Paclíková, Pavel Švec reportéři MF DNES

Martin Nejedlý se chlubí, že právě on dostal Miloše Zemana z vysočinské chalupy až do nejvyšší ústavní funkce. Sám se pak v roli poradce stal neformálním hybatelem dění na Hradě, a navíc ovládá financování Strany práv občanů (SPO), jejímž je místopředsedou.

MF DNES podrobně zmapovala toky peněz k Zemanovi a jeho okolí. Ukázalo se, které podnikatelské skupiny Zemana na Hrad „vynesly“, i to, jak nápadně se protínají seznamy donátorů s prezidentskými návštěvami v jejich firmách či s pozvánkami na státní zahraniční mise. To jim pomáhá při získávání zakázek.

Například lidé spojení s byznysem holdingu Adamovské strojírny patří mezi velmi štědré a dlouhodobé dárce především SPO, částečně i prezidentské kampaně. Zeman firmy této skupiny opakovaně navštěvuje a jejich zástupcům navíc nabízel účast na cestě do Jižní Ameriky.

„Je to taková symbióza. Zeman očekává příspěvek na kampaň a sponzoři privilegovaný přístup prezidentského úřadu. Předstírají, že za tím nic není, ale protislužbičky probíhají,“vysvětluje David Ondráčka, ředitel Transparency International.

Právě na tyto podnikatele má vazby Nejedlý. Například sedí ve firmě s Tomášem Rosenbreyerem, který ještě přednedávnem působil v orgánech firem zmiňovaného strojírenského holdingu. Rosenbreyer nechtěl na otázky MF DNES příliš odpovídat. Prý není povinen skládat účty ohledně podpory politické straně. Odmítl však, že by jeho dárcovství mělo něco společného s opakovanou přízní prezidenta vůči zmiňovaným firmám.

Několik málo lidí napojených na podnikání Martina Nejedlého přitom poslalo SPO zhruba čtvrtinu ze všech peněz, které se na účtech spojených se jménem prezidenta kdy objevily.

Že by sponzorský dar přímo souvisel s tím, zdali Zeman donátora potěší svou přízní či že agendu prezidenta ovlivňuje Nejedlý, Hrad odmítá. „Nevím o takovém vlivu, klíčové je rozhodnutí pana prezidenta, nikoliv jeho okolí,“reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Vedle „Nejedlého skupiny“pocházejí nejštědřejší dárci z okolí zbrojaře Jaroslava Strnada a třetí velkorysou skupinou jsou právníci blízcí Zemanovu kancléři Vratislavu Mynářovi. I jejich firmy se těší prezidentově přízni.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.