Bez kšeftů i otázek, spadl nám Google

V Česku byl dvě hodiny nedostupný vyhledávač Google, nejdůležitější web světa.

MF DNES - - FRONT PAGE - Pavel Kasík a Aleš Černý redaktoři iDNES.cz a MF DNES

Úterní večer s trochou nadsázky připomněl, jak vypadal svět před pár lety. Youtubeři nemohli youtuberovat, hospodské pře opět končily rvačkou místo nalezením odpovědi za pár vteřin na displeji mobilu.

Přibližně dvouhodinový výpadek totiž v tuzemsku postihl služby internetové společnosti Google.

Kvůli jejímu obřímu rozsahu a provázaností s dalšími službami mnoho lidí nabylo mylného dojmu, že „nefunguje internet“.

Výpadek dopadl i na další weby – třeba e-shopy, kterým výrazně poklesla návštěvnost.

Co se stalo? Okolo půl sedmé večer Google „spadl“. Nebyla dostupná jeho stránka s vyhledávačem ani produkty jako Gmail, GoogleDisk nebo třeba stránka s videy YouTube. V podobných situacích se vždy spekuluje o hackerském útoku. A skutečně i tentokrát se hned několik skupin k činu přihlásilo. Google i ostatní oslovení bezpečnostní experti to však popřeli.

Hackerský útok? Nejspíš ne

„Kolem čtvrt na deset naši inženýři problémy, které vznikly v důsledku údržby části sítě, úspěšně odstranili a naše služby jsou opět plně funkční. Omlouváme se všem za vzniklé potíže,“řekla mluvčí Googlu Alžběta Houzarová.

Sdílnější ale zástupci největší internetové firmy světa – kteří jako jediní nejspíš znají se stoprocentní jistotou pravdu – nebyli.

O tom, že nešlo o hackerský útok, je přesvědčen například i technický ředitel NIX.cz Adam Golecký. Nix.cz spolu s Peering.cz jsou dvě místa, která propojují proud většiny komunikace Googlu s českými a slovenskými sítěmi. „Podle našeho názoru sehrál roli lidský faktor,“říká Golecký.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.