Fakta Kdo také poslal peníze na konta kolem prezidenta

MF DNES - - Z DOMOVA -

Martin Nejedlý je pro Miloše Zemana klíčovým člověkem. Z jeho okolí jde významná část peněz na konta spojená s prezidentem. navázáni na jeho byznys, poslali na konta spojená s prezidentem a SPO přes 23 milionů korun.

Pouhých osm jmen tak stojí za zhruba čtvrtinou veškerých peněz, které SPO za šest let své existence vybrala od přibližně šesti set dárců. A hlavně, skoro všichni z této osmičky zůstávají věrní. Peníze posílají, i když zemanovcům klesá podpora. Mnohdy jde o firmy napojené na ruský byznys. Mají v Rusku kanceláře nebo se podílejí na tamních zakázkách.

Poleťte do Ameriky

Strojírenský veletrh v Brně letos v říjnu. Návštěvníci se zastavují u stánku firmy Adast Engineering a zvědavě okukují prominentního hosta. Je jím Miloš Zeman, prezident republiky. Stejně jako předloni. Není to až taková náhoda.

Lidé, kteří působí v orgánech společnosti Adast, darují SPO pravidelně vysoké částky a přispěli také na Zemanovu kampaň. Prezident letos v lednu navštívil i továrnu Adast Systems. Manažerům zde nabídl, že je vezme s sebou do Jižní Ameriky.

Na oplátku si odvezl dárek. Výdejní stojan čerpací stanice, který firma vyrábí a který nahradí starší typ v garážích Hradu. „Během návštěvy stánku se prezident zajímal o ekonomické aspekty pohonu na CNG (stlačený zemní plyn ) a ocenil i prezentovaný koncept odbourávání bariér CNG a zpřístupňování tohoto paliva pro širokou veřejnost,“popisoval návštěvu specializovaný server petrol.cz.

Lidé z Adastu úzce spolupracují právě s Nejedlým – třeba v jeho firmě ATM Energy, která provozuje čerpací stanice na stlačený zemní plyn. Pražská ulice Průběžná, čerpací stanice s bílými

stojany na CNG. Na Někteří sponzoři Strany práv občanů, Zemanovy kampaně či jeho prezidentského fondu: ● Dako-CZ Composite Component Banoss Miroslav Novák (M.A.D.) Ladislav Stříteský ● K. L. H. Holding Barber & Buddha Jiří Jestřáb Richard Tománek ● VS-Invest Moravastav Kroměříž Addex-PS Zlín

● M-obchod Mertastav Oldřich Merta 3,5 mil. 300 tis. 200 tis. 700 tis. 1 mil. 300 tis. 300 tis. 630 tis. 400 tis. 400 tis. 300 tis. 200 tis.

598 tis. 300 tis. 100 tis.

● Sigma Group 450 tis. Sigma DIZ (nepeněž. dar) 3,2 mil.

● Firmy, které obdarovaly prezidentovu nadaci a zároveň byly poctěny jeho návštěvou či zahraniční cestou: Madeta 250 tis. Sellier & Bellot 200 tis. Papcel 116 tis. Agrostroj Pelhřimov 100 tis. TTS Energo 100 tis. Zlín Aircraft 52 tis. Meopta-Optika 50 tis. Rotas Strojírny 15 tis. Iveco Czech Rep. 3 tis. nich je černé logo Adast. Ano, právě tady podniká Martin Nejedlý.

„Pan Nejedlý je evidentně šedou eminencí Zemanových politických aktivit, ovlivňuje, co bude prezident dělat, s kým se setká či na co bude, třeba i zákulisně, tlačit,“říká Ondráčka a jejich vztah přirovnává k dvojici premiér Topolánek a jeho neformální poradce Dalík.

Přínos pro export

Otázka na Hrad: má na výběr „vyvolených“firem vliv Nejedlý? „Nevím o takovém vlivu, klíčové je ostatně rozhodnutí pana prezidenta, nikoliv jeho okolí,“odpovídá prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Program návštěvy regionu vždy v zásadě připravuje příslušný kraj, který ale samozřejmě reflektuje dílčí návrhy kanceláře prezidenta,“doplňuje.

Na otázku, zda mají Zemanovy návštěvy či pozvánky na zahraniční mise souvislost se sponzory, Ovčáček pouze odepsal: „Pan prezident už navštívil velké množství firem, od malých až po ty velké. Pro pana prezidenta je základním a hlavním kritériem přínos dané společnosti pro region, pro český export, zaměstnanost či pro příliv zahraničních investic.“

Strojírenský koncern Sigma Group. Včetně nepeněžitého daru poslal během pěti let zemanovcům či na prezidentskou kampaň čtyři miliony korun. A symbióza sponzor-reklama zafungovala.

V květnu 2015 se mohla Sigma pochlubit, že si továrnu prohlédla hlava státu a slavnostně otevřela novou prodejnu čerpadel. „V krajských volbách jsme podpořili SPO, jelikož pro rozvoj kraje jsou nám blízké postoje jejích představitelů. S ohledem na to, že Sigma patří k největším zaměstnavatelům v kraji, považujeme za logické, že se pan prezident přišel seznámit s problematikou rozvoje společnosti,“říká předseda dozorčí rady koncernu Milan Šimonovský.

MF DNES požádala o vyjádření i další zainteresované firmy a také Martina Nejedlého. Ti, kteří odpověděli, jsou v tomto vydání citováni. Ostatní ponechali otázky otevřené.

Foto: Dalibor Glück, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.