Komu se vyplatí sedět v letadle s hlavou státu

MF DNES - - Z DOMOVA - Zápisník Petr Suchomel vedoucí reportérů MF DNES

Vyhrát volby bývá nesmírně drahé, vítěz zároveň nesmí být nikomu zavázán. Byznysmeni se ke státníkovi slétají jako včely na květ, jeho vlastní tým by si přitom neměl medu ani líznout.

Smířit tyto naprosto nesmiřitelné rozpory je pro západní demokracii odvěká výzva. Státy ji řeší různě – prezidenti či premiéři například musí pravidelně zveřejňovat, s kým se scházejí, přehled schůzek archivují pro parlamentní kontrolu, někde se úředně registrují i lobbisté, a jednají-li s politiky, opět o tom musí existovat záznam.

V praxi to neznamená, že spolu nekšeftují, jen jsou nuceni hledat méně nápadné cesty, dávat si větší pozor, oddělovat zrno od plev, tedy partnery, kteří za riziko stojí a kteří nikoliv. Rizikem je už zjištění, že se cokoliv děje v ústraní. Státníci proto mívají více diářů, více telefonních linek, nejednají přímo se zástupci firem, ale své prostředníky posílají za jejich prostředníky.

V Česku se podobné regule nikdy neujaly, a tak jsou vazby politiků a podnikatelů snadněji dohledatelné. Veřejnost má větší šanci nahlédnout do toho, jak se politická moc proměňuje v ekonomický kapitál. Právě to je důvod, proč se MF DNES rozhodla systematicky zmapovat, komu se vyplácí sponzorovat prezidentův tým, „objednávat“si hlavu státu na návštěvu do firmy, dostat se na palubu jejího letadla. Po několikatýdenním pátrání se nám podařilo sestavit přehled, který najdete na této dvoustraně.

Je to, co prezident a jeho okolí dělá, přijatelné? Dá se jim to tolerovat, nebo nedá? Přehánějí to, nebo nepřehánějí? Nechť o tom rozhodne citlivost voliče. Ten český může být poučenějším soudcem i díky tomu, že nenarazí na desítkami let prověřený systém, jak ukrývat i tu víceméně legální část světa, v němž se stýká politika s byznysem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.