Prezident lobboval za továrnu, továrna mu přispěla do fondu

MF DNES - - Z DOMOVA - — Pavel Švec, Adéla Paclíková

Kromě Strany práv občanů a prezidentské kampaně se v bezprostředním okolí Miloše Zemana nachází ještě jedna pokladna, do které mohou přispívat dárci. Prezidentův nadační fond.

Ten byl založen nejprve na pomoc s umořováním státního dluhu, po neúspěšném apelu prezidenta na štědrost bohatých lidí se však přeorientoval na podporu Fondu ohrožených dětí, provozovatele slavných Klokánků pro děti v nouzi.

O dárce z byznysu není nouze. Třeba známá vlašimská továrna Sellier & Bellot vyrábějící střelivo poslala letos v červnu nadaci 200 tisíc korun. Dva měsíce předtím ji prezident navštívil. Přitom slíbil, že jako vrchní velitel armády promluví s ministrem obrany na téma dlouhodobého kontraktu dodávek munice armádě.

Pokud nakonec skutečně apeloval na vládu, obrazně lze říci, že byl úspěšný. Na začátku listopadu ministři schválili armádní nákup munice z vlašimské firmy až za 2,5 miliardy korun. „Pokud to jde, chceme klíčový materiál pořizovat doma, od českých firem,“vysvětlil poté ministr obrany Martin Stropnický.

Dar, let do Číny, návštěva

„Naše společnost má program sponzoringu, o kterém rozhodujeme sami. Projektů, které podporujeme, je hodně. V rámci těchto aktivit jsme se rozhodli přispět prostřednictvím fondu na účet Klokánku, neboť to považujeme za velmi rozumné. Rozhodnutí jsme učinili z vlastního popudu,“reagoval ekonomický ředitel muniční továrny Štěpán Dlouhý.

Symbióza zafungovala i v několika dalších případech. Třeba u podniku na výrobu obytných kontejnerů Česko-slezské výrobní či firmy Meopta-optika vyrábějící například dalekohledy. První se dočkala návštěvy prezidenta vloni v květnu, peněžitý dar zaslala o půl roku později. Zástupce druhé letěl před dvěma lety se Zemanem do Číny a loni v únoru i do Spojených arabských emirátů a Jordánska. Peníze poslala v polovině roku 2014.

„Mise pořádané prezidentem, premiérem i ministry vlády využíváme jednak jako podporu stávajících exportních aktivit a samozřejmě i jako možnost uspět v nových teritoriích,“odepsal ředitel firmy Meopta-optika Vítězslav Moťka.

A dodal: „Musím potvrdit, že podpora pana prezidenta českému průmyslu je výrazným prvkem v programu jeho misí. Nicméně žádné souvislosti mezi darem a účastí na misích v zahraničí nevidím, rozhodně dar nadaci nebyl podmínkou účasti.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.