Prezident omilostnil ženu, která zpronevěřila osm milionů

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová reportérka MF DNES — Lukáš Valášek — Lukáš Valášek

Soudy se možná budou zabývat případy dětí, které se zraní při školním výletě nebo třeba při chemických cvičeních, hned dvakrát. Kromě učitele totiž bude možné potrestat i školu.

Novela zákona o trestně právní odpovědnosti právnických osob, která začne platit od 1. prosince, totiž zahrnuje mezi trestné činy, za které lze odsoudit právnickou osobu, i takzvané nedbalostní trestné činy. Za ty byl dosud odpovědný jen konkrétní učitel.

„Stručně řečeno, když dítě během přestávky uklouzne na chodbě a rozbije si hlavu, může se řešit, jestli škola nezanedbala dozor na chodbách,“domnívá se Lukáš Bohuslav z Advokátní kanceláře Gřivna & Šmerda, který trestní právo vyučuje i na pražské právnické fakultě. „Školy jsou personálně poddimenzované. To ale policii zajímat nebude,“dodává Bohuslav.

V jaké míře se tyto případy k soudu

Jakub Pokorný reportér MF DNES

Dvě ženy, které v neděli omilostnil prezident Miloš Zeman, způsobily nebo chtěly způsobit svým jednáním mnohamilionové škody. MF DNES získala dopisy, kterými ministr spravedlnosti Robert Pelikán Hradu zdůvodňoval, proč by si obě ženy milost zasloužily.

Šlo o velmi neobvyklé milosti, protože je prezident udělil na popud papeže Františka. Ten Zemana osobním dopisem vyzval k aktu milosrdenství u příležitosti končícího Svatého roku. Normálně by podvodnice Zemanova kritéria pro milosti nemohly nikdy splnit.

První omilostněná s iniciálami L. G. si nechávala tržbu od zákazníků ve firmě, kde pracovala, takže dostanou, zatím není jasné. A jasné není ani to, jak je budou soudy posuzovat.

Krok do neznáma

„Nevíme o tom, že by do dnešního dne nějaká škola byla jako právnická osoba podle tohoto zákona odsouzená,“říká mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. A předpokládá, že to tak zůstane i po 1. prosinci. Že by se školy dostávaly k soudu kvůli nedbalostním trestným činům, je podle ní spíše hypotéza než reálná možnost.

Jenže na tom se s ní neshodnou odborníci, kteří se trestní odpovědností firem a dalších právnických osob zabývají. Na to, aby se dalo předpokládat, že se nic nezmění, je změna zákona podle nich až příliš veliká.

„Dosud se podle tohoto zákona trestaly hospodářské trestné činy, to se bude přehodnocovat,“říká Leopold Černý ze společnosti Screening Solutions. Jak to dopadne, ukáže až soudní praxe.

Právníci především netrpělivě čekají na to, jak soud vyloží formulaci zákona, že firma nebo škola není za trestný čin odpovědná, pokud „vynaložila spáchala klasickou zpronevěru. Jenže tímto jednáním způsobila škodu 8,2 milionu korun. Dostala pětiletý trest, který by vypršel až v roce 2019. Hlavním důvodem milosti je, že se ve vězení na speciálním oddělení pro matky s dětmi ve Světlé nad Sázavou starala o syna. Ten by letos dosáhl tří let, tedy věku, když už nemůže být za mřížemi s matkou. Jenže ona by šla na svobodu v roce 2019 a syna by jí odebrali. „O syna se ve výkonu trestu řádně stará a na základě vzorného chování jí bylo několikrát umožněno opustit věznici,“uvedl Pelikán. Zajímavé je, že ministr tuto žádost o milost už sám jednou zamítl v roce 2013.

Podvod s optickým kabelem

Druhý příběh se týká bývalé jičínské advokátky Jiřiny Mošnové, která se svým komplicem zosnovala veškeré úsilí, které lze spravedlivě vyžadovat“.

Když se vrátíme k úrazu při přestávce, pokud nebude učitel v dohledu kvůli tomu, že si odskočil na svačinu, škola by za to trestně stíhaná být neměla. Problém ale může mít ve chvíli, kdy dozor na chodbě během přestávek chybí úplně nebo není dostatečný.

„My klienty nabádáme k tomu, aby v souvislosti s novelou věnovali velkou pozornost svým vnitřním předpisům,“říká Robert Klenka z advokátní kanceláře BBH.

Počet trestných činů, za které je možné firmy nebo školy poslat k soudu, se sice rozšířil, zároveň ale bude pro právnické osoby jednodušší se z trestného činu vyvinit.

Jaké tresty školám hrozí? Firmy odsouzené podle tohoto zákona v minulých letech nejčastěji odcházely od soudu s peněžitou pokutou. „Častým trestem je také omezení činnosti nebo zveřejnění rozsudku,“říká Bohuslav. To není malý trest. Půlstránkový inzerát, který oznamuje, že se škola neumí postarat o bezpečnost svěřených dětí, musí být noční můrou každého ředitele.

Za úraz při školním výletě nebo při tělocviku už nemusí u soudu skončit jen učitel, ale celá škola.

podvod. Chtěla si nezákonně vydělat 14,4 milionu korun. Mošnová se podílela v roce 2000 na projektu výstavby optického kabelu Českých radiokomunikací a v té souvislosti nabízela služby majitelům pozemků, kudy měl kabel vést. Také s nimi uzavírala smlouvy.

Inkasovala různé zálohy na právnické služby v souvislosti s kabelem, které však neprovedla. Podvodem vydělala 266 tisíc korun, nicméně podle rozsudku se pokusila z lidí vylákat 14 milionů. Dostala šest let a z vězení by vyšla až v roce 2020.

Mošnová si stěžovala na špatný psychický stav a léčí ji psychiatr. Proto měla už několikrát přerušený trest. Protože se advokátka dopouštěla závažných trestných činů, navrhl pro ni Pelikán unikátní „podmíněnou milost“, Zeman ji však udělil standardně.

V Česku naprosto výjimečná kauza učitelky odsouzené za psychické týrání žáků k podmínce bude mít ještě dohru. Dovolání pedagožky v létě odmítl Nejvyšší soud. Žena, která změnila školu a dnes dále učí v městečku Sadská, kvůli tomu nyní přijde o práci. A to poté, co se o záležitost začala zajímat MF DNES.

Podle zákona musí být pedagogové ve školách bezúhonní. A k tomu má Jana K., která dostala za trestný čin týrání svěřené osoby od Krajského soudu v Praze půl roku vězení s roční podmínkou, daleko. „Dle rad našich právníků jsme počkali na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Po zamítnutí dovolání už ale nezbývá než pedagožku propustit,“uvedla ředitelka školy v Sadské Blanka Žánová.

Podle právníků však propuštění přichází pozdě a škola celé měsíce porušovala zákon, když na škole nechala dále učit ženu už v únoru pravomocně odsouzenou krajským soudem. Následné dovolání pedagožky zanesení záznamu do trestního rejstříku nezabránilo.

„Nabytím právní moci rozhodnutí krajského soudu přestal pedagogický pracovník splňovat zákonné předpoklady a ředitel školy byl povinen ukončit jeho pracovní poměr,“okomentoval to advokát Lubor Ludma.

Ředitelka Žánová už v úterý prohlásila, že je s prací Jany K. maximálně spokojena. A chválí ji i někteří rodiče a žáci. Pedagožka v Sadské učí na prvním stupni ve čtvrté třídě – tedy stejně staré děti jako ve škole v Poděbradech, kde podle soudu žáky týrala.

Na tamní škole Václava Havla na ni na počátku celé kauzy podal trestní oznámení sám ředitel školy po stížnostech rodičů. Vadilo jim, že speciální pedagožka s třicetiletou praxí jejich dětem nadávala do blbců a křičela na ně tak, že z toho měly psychické následky či si trhaly vlasy. Učitelka se ale hájila tím, že se pouze snažila slabší třídu naučit látku a že tři děti trpěly zdravotními potížemi, ještě než je začala učit, a nemají trvalé následky.

Podle Ludmy bude mít pedagožka trestní rejstřík čistý nejdříve po třech letech. Až pak může znovu učit.

Nyní už bývalý jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) má týden potom, co ustavující zastupitelstvo jmenovalo jeho nástupce Bohumila Šimka (ANO), nové angažmá. Po nečekaně silné prohře ve volbách včera oznámil, že míří do advokacie.

„Konkrétně do Advokátní kanceláře Jansta, Kostka, kde jsem již dříve pracoval. Působím v ní jako advokátní koncipient. Dodržel jsem slib daný po volbách, že nebudu v žádné státní ani v krajské trafice nebo dozorčí radě,“uvedl Hašek.

Hašek je vystudovaný právník, titul JUDr. si však stejně jako někteří další sociální demokraté opatřil na vysoké škole v šestitisícovém slovenském Sládkovičovu, kterou tehdy jako děkan vedl slovenský sociálnědemokratický poslanec Mojmír Mamojka. Škola měla navíc pobočku i v Brně a vedli ji pro změnu jihomoravští členové ČSSD. Svou rigorózní práci Hašek nikdy nezveřejnil, i když to opakovaně sliboval a měl na ni prý výborné posudky.

V advokátní kanceláři vlivného právníka a lobbisty Miroslava Jansty, který má blízko k ČSSD, pracoval Hašek už dříve. Statisícové příjmy ve svém zákonném daňovém přiznání vykázal v roce 2008, kdy šéfoval poslaneckému klubu ČSSD. Ocitl se tak v podezření ze střetu zájmů.

Poštovní známka, označovaná za „náš malý modrý mauritius“, jde v sobotu v Praze do dražby s vyvolávací cenou milion korun. Vyšla v roce 1927 omylem. Je na ní vyznačena hodnota 50/50 h Doplatit. Foto: ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.