Tchaj-wan, asijský ráj homosexuálů

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Tchaj-wan je mnohem liberálnější než většina asijských zemí, pokud jde o práva gayů. Nyní to dokonce vypadá, že by jako první země v Asii mohl koncem roku legalizovat sňatky mezi příslušníky stejného pohlaví.

Ostrovní stát je s nadsázkou něčím jako novým rájem homosexuálů. Přinejmenším v Asii. Koncem října tam prošel vůbec nejmohutnější průvod této komunity, jaký kdy nejlidnatější kontinent spatřil.

„Výzvy k uzákonění manželských svazků mezi gayi zaznívají nyní ještě silněji než loni,“citovala agentura AFP jednu z místních obyvatelek Corinne Čchangovou. „Doufáme, že manželství osob stejného pohlaví bude možné co nejdříve, takže naše dítě už bude moci mít legálně dvě matky,“dodala.

Liberální přístup k homosexuální komunitě na Tchaj-wanu ostře kontrastuje s obtížemi, s jakými se gayové potýkají jinde na asijském kontinentu. V některých tamních zemích totiž v této oblasti stále panuje středověk a lidé jsou za sexuální styk mezi osobami stejného pohlaví posíláni do vězení.

Umíme homosexualitu léčit

Příkladně v pevninské Číně dnes prosperuje řada klinik, jejíž majitelé tvrdí, že dokážou homosexualitu léčit, že se jedná o chorobu, kterou lze z těla vypudit stejně hladce jako virus chřipky. Třeba pomocí elektrošoků.

Pravda je, že období předsedy Maa, kdy byli gayové postaveni zcela mimo zákon, už v Číně odvál čas. Oficiálně přestala být homosexualita klasifikována jako duševní nemoc v roce 2001, zvláště na venkově však mnoho lidí stále žije v zajetí předsudků. I tak se místní homosexuální komunita přestává krčit v koutě a pozvolna se začíná za svá práva brát. Velká čínská města dnes mají řadu gay klubů.

Na Tchaj-wanu jsou gayové běžně přijímanou menšinou a mohou se tam cítit podobně jako jejich kolegové na Západě. Nemusí se skrývat ani stydět.

Místní parlament má už pět měsíců pod kontrolou Demokratická pokroková strana, která je považována za příznivce práv homosexuálů. Připravovaný zákon podporuje i prezidentka Cchaj Jing-wen, první žena v čele ostrova. Stejně jako téměř osmdesát procent tchajwanských dvacátníků.

Přestože místní hnutí gayů stále soupeří s tradičním vnímáním genderových rolí a rodinných hodnot vycházejících z konfucianismu, je do budoucna optimistické. „Politické klima zde nikdy nebylo příhodnější. Cítím, že zákon letos projde a my budeme moci vést plnější život,“citoval list The New York Times lesbičku paní Liou.

Foto: ČTK

Pochod gayů V říjnu podpořilo gaye v Tchaj-peji přes 100 000 lidí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.