Arabská demokracie

MF DNES - - ZE SVĚTA -

bylo možné i mořskou hranici EU u severoafrických břehů skutečně chránit, je třeba získat možnost vracet migranty zpět na africké pobřeží. Tedy nikoliv je jako dosud v mezinárodních vodách pouze zachraňovat, což je podle platného celosvětového námořního práva dokonce povinností, a pak je přemisťovat na unijní území.

V unijních zemích, především v Itálii, jsou tito migranti registrováni, zažádají o azyl a pak ho buď dostanou, nebo se ztratí, stejně jako miliony dalších migrantů, kteří v zemích Unie pobývají nelegálně. Část se také pokouší dostat do zemí, kde mají větší naději na azyl či kde se jim bude snadněji žít jako ilegálním přistěhovalcům.

V současnosti má mezi migranty nejlepší „pověst“Německo. Ani tato země však už prakticky lidem ze severní Afriky azyly neuděluje, s Desetimilionové Tunisko si jako jediná země, která prošla „arabským jarem“, udrželo demokracii. Islamistické atentáty v minulých letech těžce poškodily tamní turistiku. EU pomáhá Tunisku finančně i otevřením unijního trhu, především pro tuniský olivový olej. (zah)

vyhošťováním odmítnutých je to však daleko horší.

Se snižujícími se teplotami moře a horšícím se počasím letošní sezona migrace z Afriky končí.

Unijní státy si však podle serveru Politico nemohou rozhodně vybrat oddechový čas, naopak mají několik málo měsíců na to, aby udělaly další rozhodné systémové kroky k funkčnímu řešení nutnému především

migrantů kvůli úlevě pro Itálii, jež je migrací nejzasaženější.

Unie si v tomto ohledu nejvíce slibuje od Tuniska, jediné severoafrické země, kde se „povedla“demokratická změna po arabském jaru. S demokratickou tuniskou vládou, která je už nyní příjemcem rozsáhlé unijní pomoci a také úlev pro tuniský export do EU, zahájil Brusel rozhovory o readmisní dohodě.

Smlouva, která by zajistila zpětné přijímání migrantů z Tuniska, bude podle serveru Politico „oslazena“ulehčením vízového režimu pro tuniské občany a nejen pokračováním, ale i navýšením ekonomické pomoci z EU.

„Tunisko se může stát první zemí severní Afriky, která by mohla získat ambiciózní dohodu o zjednodušení vízového styku,“uvádí Dimitris Avramopoulos, unijní komisař pro migraci. „Uzavření dohody o

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.