Trump nabídl místo ve vládě soupeři z primárek

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Nově zvolený americký prezident Donald Trump nabídl funkci ministra pro výstavbu a rozvoj měst svému někdejšímu soupeři z republikánských primárek Benu Carsonovi. Ten si podle svého mluvčího nabídku rozmyslí během nadcházejícího Dne díkůvzdání, který budou Američané slavit dnes.

Ben Carson byl jedním z republikánských kandidátů v prezidentských volbách. V březnu se kandidatury v primárkách vzdal s tím, že bude podporovat Trumpa.

V budoucí vládě by také mohl zasednout někdejší demokratický poslanec Harold Ford mladší ze státu Tennessee, který sloužil v Kongresu pět volebních období. Server Politico s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsal, že by Ford mohl stanout v čele ministerstva dopravy. Ford se ještě s Trumpem nesešel, ale existují prý náznaky, že se o něm uvažuje pro některou z vládních funkcí, a Ford by se tomu podle všeho nebránil.

Při sestavování nové vlády se stále čeká na obsazení nejvýznamnějších funkcí, jako je ministr zahraničí a obrany. Podle některých zdrojů je favoritem na ministra obrany bývalý velitel ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku James Mattis, spekuluje se ale také o penzionovaném generálovi Davidu Petraeusovi. Ten v rozhovoru s britskou rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 naznačil, že pokud by mu Trump funkci ve vládě nabídl, souhlasil by.

„Byl jsem již dřív v postavení, kdy se na mě prezident obrátil ve složité situaci a... řekl: ‚Žádám vás jako váš prezident a vrchní velitel, abyste převzal velení Mezinárodních podpůrných bezpečnostních sil v Afghánistánu.‘ Jediná odpověď na to může být: ‚Ano, pane prezidente.‘“prohlásil Petraeus.

Petraeus musel v roce 2012 ukončit slibnou kariéru, když vyšel na světlo jeho mimomanželský vztah s novinářkou a autorkou jeho životopisu Paulou Broadwellovou.

(Reuters, ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.