Největší kuřák Čína chce svůj zlozvyk omezit

MF DNES - - ZE SVĚTA -

zpětném přijímání osob pomůže odvrátit riziko nelegálního přistěhovalectví z Tuniska a zvládat jeho důsledky,“uvedl Avramopoulos.

Utečenecké tábory v Africe?

Dohody podobné té, jež se nyní projednává s Tuniskem, chce Evropská unie co nejdříve uzavřít také s Marokem, Alžírskem nebo s Egyptem. Ze všech těchto zemí přicházejí do Unie žadatelé o azyl, byť v různé míře. A to především cestou přes Libyi. Letos jich především do Itálie takto proniklo téměř dvě stě tisíc.

Mezi unijními státy sílí hlasy, že ideální by byla možnost okamžitě vracet migranty do detenčních zařízení v severní Africe, kde by čekali na výsledky svých azylových řízení. Zda takovou možnost připustí v rámci dohody s Unií Tunisko, to zatím jasné není. Čína chce do konce roku schválit zákony, které celostátně omezí kouření na veřejných prostranstvích. Čína drží světové prvenství v počtu kuřáků: podle odhadů pravidelně kouří polovina mužů a téměř čtvrtina žen. Světová zdravotnická organizace uvádí, že následkem nemocí spojených s konzumací tabáku zemře milion Číňanů ročně. V roce 2015 Peking schválil dosud nejpřísnější protikuřácké zákony v rámci Číny. Zákaz kouření byl uvalen na kanceláře, restaurace, hotely a nemocnice. Těm za porušení zákona hrozí pokuta až 10 000 jüanů (zhruba 37 000 korun). Šanghaj minulý týden zakázala kouření na venkovních veřejných místech, jakými jsou autobusové zastávky, školy a sportovní stadiony. Plošné zákazy kouření se však v Číně těžko uplatňují. Státem řízený tabákový průmysl svými daněmi a ziskem čínské vládě loni přispěl 1,1 bilionu jüanů (více než čtyřmi biliony korun). (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.