Oškliv

MF DNES - - NÁZORY -

Politikaření, podrazy, obcházení vítěze, podání ruky, které neplatí. Hnutí ANO je v politice třetím rokem, vyhráli jsme troje volby, včetně posledních krajských. Pořád se však učíme a ne všude se nám daří narušit vládu tradičních stran.

Naposledy hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, voliči nám dali téměř o 150 000 hlasů více než sociální demokracii. Přesto máme stejný počet hejtmanů. V úterý byla zvolena poslední hejtmanka. Jana Vildumetzová za hnutí ANO v Karlovarském kraji.

Jak je to možné? Jasně, ne všude jsme byli tak silní, jak bychom si přáli, v některých krajích jsme mohli být úspěšnější, což teď budeme zpětně vyhodnocovat. Na druhou stranu v mnoha regionech šlo o jasné obejití vítěze, a to dokonce dřív, než se uzavřely volební místnosti – například v Královéhradeckém kraji. Tradiční strany se domluvily, že za každou cenu vyšachují vítěze z povolebních vyjednávání a řízení kraje. Nerespektovaly vůli lidí, kteří ve volbách ukázali touhu po výměně starých politických struktur.

Vlastně tomu rozumím. Mají strach z toho, že bychom je odstavili od kšeftů a veřejných peněz, na které si za dlouhá léta u moci zvykly, a které zneužívají. A to pravděpodobně i pro financování nákladných předvolebních kampaní, jak ukázal i nedávný průzkum Transparency International.

Podle něj centrály tradičních politických stran mnohdy ani netuší, z jakých peněz jejich krajské buňky financují volební kampaně. Aha... No, hádejte z jakých asi? Nebo vám snad přijde normální, že firma, ve které má podíl i žena předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD, inkasuje stovky tisíc korun z krajských rozpočtů, a to těsně před nástupem nových hejtmanů? Přitom reálná hodnota služeb té firmy má podle odborníků desetinovou hodnotu.

Asi proto se tolik bojí, že bychom teď začali rozkrývat korupci v krajích, jimiž ročně proteče 166 miliard korun. Bojí se správně. Právě kvůli boji s korupcí hnutí ANO vzniklo.

Politici z tradičních politických stran svůj podraz na voličích hájí tím, že obcházení vítěze vychází z poměrného volebního systému. Přitom z jeho logiky vyplývá, že by spolu měly vládnout strany s největším volebním ziskem a podobným programem. Tak to platilo v minulosti, když volby vyhrávala ODS nebo ČSSD. Teď je to jiné.

Mně přitom nikdy nešlo o hejtmany a o koryta. Své kolegy jsem dokonce žádal, aby se nebáli křeslo hejtmana obětovat, když se budou v radě podílet na správě krajů a dohlížet na řádné hospodaření s veřejnými penězi.

Jenže ani o takovou nabídku někteří

Lidé by měli příště přijít k volbám, je to jediná možnost, jak naplnit jejich touhu po změně.

krajští papaláši nestáli. Vůbec se jim nehodila do krámu. Stačí se podívat do Ústeckého kraje. Hnutí ANO tam jasně vyhrálo s více než 23 procenty hlasů. Porazili jsme KSČM i ČSSD, když jsme získali 20 z 55 zastupitelských křesel. Logicky jsme proto po volbách jednali o krajské koalici s komunisty, a dokonce jim i nabídli post hejtmana a většinu v radě.

Naši lidé si s KSČM na spolupráci dokonce podali ruku. Celé to však bylo k ničemu. ČSSD nás vytlačila a hnutí ANO je v opozici a kraj povede koalice s těsnou většinou jednoho hlasu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.