Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

V Ústeckém kraji tak bude nakonec vládnout strana, jejíž politici se při vyjednáváních občas poperou, na jednání za ně chodí lidé, kteří připomínají vyhazovače z baru, nebo je někdo zastřelí jako někdejšího krajského kmotra a bosse Romana Housku, partnera bývalé ústecké hejtmanky a místopředsedkyně ČSSD Jany Vaňhové. Přitom i v Ústeckém kraji dali voliči jasně najevo, že už mají vlády socialistů dost. A nikdo se jim taky nemůže divit. Kmotři a politici ČSSD i ODS tady systematicky vykrádali dotační úřad ROP Severozápad, až za to někteří skončili ve vězení.

Musím uznat, že prezident Miloš Zeman má pravdu, že i hnutí ANO obešlo při vyjednávání o krajských koalicích druhou ČSSD. Mluvíme o Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Jenže rozdíl je, že naše kampaň v těchto regionech byla právě proti této straně namířená a od začátku jsme se netajili tím, že ji chceme ve vedení úřadu vystřídat.

Měli jsme pro to pádný důvod – v obou krajích je ČSSD nechvalně známá korupčními skandály. Hnutí ANO mělo a má právě boj s korupcí za jednu ze svých hlavních priorit. Kdybychom v těchto dvou krajích jednali s ČSSD, zpronevěřili bychom se našemu programu.

Nejen v ČSSD si teď asi myslí, že když hnutí ANO neporazili v demokratických volbách, porazí ho aspoň podrazem. V tom se ale pletou. Na rozdíl od politiků totiž voliči nemají krátkou paměť a podobné podrazy si doufejme pamatují. Je mi jasné, že někteří naši voliči jsou zklamaní a nerozumějí, proč by měli přijít k volbám příště, když jsme i přes vítězství skončili v některých krajích v opozici. Chtěl bych je poprosit, aby právě kvůli své negativní zkušenosti přišli, protože by se podobné obejití vítěze mohlo opakovat i na centrální úrovni.

Já určitě udělám maximum pro to, abych lidi vyburcoval, aby přišli k volbám a ukázali politikům tradičních stran, že i když jejich názory nerespektují, tak volby jsou jedinou možností, jak naplnit jejich touhu po změně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.