Fórum

MF DNES - - NÁZORY - Právník

Prezident Miloš Zeman předevčírem odvolal k 30. listopadu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a na konci listopadu jmenuje jeho nástupce Miloslava Ludvíka z ČSSD.

Jako právníkovi je mi sympatické, že se šéfem resortu stane vystudovaný právník, nikoliv lékař. Představy části veřejnosti, že ministrem zdravotnictví má být nejlepší lékař z republiky, snad již odvál čas.

Přiznejme si však jednu zásadní věc – pokud jde o nějaké podstatné změny české legislativy, je už pozdě. Úroveň příjmů a výdajů pro rok 2017 už je také pro české zdravotnictví de facto nastavena. Proto velké zázraky od nového ministra nemůžeme očekávat.

Ve zdravotnictví chybějí peníze, to nejen od politiků slýcháme často a dlouho. Musí se šetřit. K oblíbenému evergreenu, zejména před volbami, patří sliby politiků, že by se výrazně ušetřilo sloučením zdravotních pojišťoven, a to nejlépe jen do jedné. A za uspořené peníze by se přilepšilo lékařům, sestrám či pacientům. Kouzlu mámení slučování zdravotních pojišťoven v minulosti podlehl i ministr financí Andrej Babiš.

Na první pohled je to logické a atraktivní. K čemu více pojišťoven, když dělají z pohledu pacienta-laika skoro to samé.

Lákavé, avšak neúčinné. Ten, kdo očekává desetimilionové, stamilionové či miliardové úspory, zapomíná na zásadní věc. Provozní náklady českých zdravotních pojišťoven jsou již dávno ze zákona zastropované 3,3 procenta celkových nákladů pojišťovny. Takže k čemu by bylo sloučení dobré, kdyby procento nákladů bylo stále stejné? Tři procenta budou stále tři procenta. Akorát jinak rozložena. Miliardy na platy lékařů a sester jaksi z povahy věci samé přinésti nemohou.

Neříkám, že by se ve zdravotnictví nemělo šetřit, ale slučování pojišťoven opravdu není relevantní cesta. Ruku na srdce, jestliže by zamýšlená „slučovačka“přinesla kýžené miliardy, myslíte, že by ji politici už dávno neprovedli?

Nabízí se ještě řešení jiné – snižme zmíněná 3,3 procenta, to je již racionálnější, avšak nepříliš reálné. Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj je totiž citované „nákladové procento“jedním z nejnižších v Evropě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.