Neplaťte ani o korunu víc, než musíte

MF DNES - - EKONOMIKA - Jitka Vlková s přispěním Josefa Kopeckého Monika Slánská spolupracovnice MF DNES

Vybraní podnikatelé by se mohli částečně nebo zcela vymanit z elektronické evidence tržeb. Ten, kdo si nechá stanovit výši daně přímo od finančního úřadu jako takzvanou paušální daň a nebude mít přitom příjmy větší než 250 tisíc korun ročně, by se mohl evidenci tržeb vyhnout. Evidenci by se částečně vyhnuly i e-shopy – platby kartou by nemusely hlásit.

S návrhem na nové výjimky přišel včera na koaliční radu ministr financí Andrej Babiš. „Není to výjimka, chceme rozšířit využívání paušální daně, kdy si podnikatel domluví na finančním úřadě výši daně,“říká Babiš. Podle něj by to ulevilo těm, kteří nemají pravidelnou podnikatelskou činnost nebo mají velmi nízké tržby. Novinka by se také mohla hodit začínajícím podnikatelům, kterým by usnadnila rozjezd.

Máte moje peníze, na kterých vyděláváte, dejte mi tedy účet zdarma – argument, se kterým se mnoho lidí dožaduje bezplatných bankovních služeb. Co však mohlo platit dřív, dnes postrádá logiku. Finančnímu světu totiž v současnosti diktují tempo nízké, až záporné úrokové sazby. Pro banky je proto nevýhodné, když si k nim lidé ukládají moc peněz. Není totiž jak je zhodnotit a vydělat na nich.

Navíc služba zdarma se může velmi často výrazně prodražit. Ne nadarmo se říká, že člověk dostane přesně to, za co si zaplatí.

Bankovní služby mají být dostupné, bezpečné, kvalitní a klienti na banky v tomto ohledu spoléhají. A to skutečně není zadarmo. Nabídky čehokoli zadarmo často nejen vypadají, ale také jsou podezřelé. Proč by někdo něco dával dlouhodobě zadarmo, když se snaží ve svém podnikání vydělat? Nakonec tak můžete zaplatit více, než kdybyste sáhli po produktu s jasně stanovenou cenou.

Udělejte si domácí inventuru

Při výběru bankovního účtu je třeba si uvědomit, k čemu jej budete používat. Tedy: kolikrát měsíčně potřebujete vybírat hotovost z bankomatu,

Návrhy by v případě souhlasu koaličních partnerů ministerstvo vložilo do balíku daňových změn, které aktuálně procházejí legislativním procesem, a platit by mohla už od příštího roku.

Paušální daň spočívá v tom, že podnikatel se v lednu dohodne s finančním úřadem na tom, kolik zaplatí za celý rok na dani. Minimálně to musí být 600 korun. Dohoda se odvíjí od jeho výsledků v minulých letech. U začínajících se pak vychází z obchodních plánů na další rok. Následně obě strany sepíší protokol o dohodnuté částce.

Když podnikatelé vydělají víc, mají výhodu, když méně, mají smůlu, stát jim z nasmlouvané daně nic nesleví.

„Pro podnikatele to znamená výrazný úbytek administrativy, úsporu času, nákladů a možnost lepšího plánování hotovostních toků,“uvedl šéf finanční správy Martin Janeček. Nemusí tak vyplňovat daňové přiznání, vyhnou se omylům a také kontrolám z finančáku – není totiž co kontrolovat. kolik pravidelných plateb potřebujete měsíčně provést a jak chcete účet obsluhovat – tady se vyplatí přihlédnout k tomu, kolik má banka poboček a bankomatů, jak kvalitní má internetové bankovnictví, jaké nabízí mobilní aplikace. Na základě takovéto inventury vašich potřeb je pak snazší nalézt účet, který splňuje vaše potřeby, nenutí vám nic navíc a je za příznivou cenu.

Před podpisem úvěru zvažte, kdy a kolik budete mít peněz

Podobně postupujte při vybírání ostatních finančních služeb, například úvěru či hypotéky. Je třeba se zamyslet nad tím, jak dlouho chcete daný úvěr splácet. Zda potřebujete

Pokud správce daně uzná, že podnikatel nevydělá víc než 250 tisíc korun za rok, a domluví si s ním paušální daň, nebude dotyčný muset tržby evidovat. Záleží tak na libovůli úřadu. Podnikatelé, kteří začínají s evidencí už od letošního prosince, by však museli začít evidovat a počkat, až novinka vstoupí v platnost.

Zatímco lidovcům návrh nevadí, sociální demokracie se staví proti. „S blížícím se spuštěním EET vypuká na ministerstvu financí panika, není jisté, že je to poslední návrh,“kritizuje premiér Bohuslav Sobotka. Má problém s tím, že výjimka má být jen pro některé.

„Stačí, když někomu finančák uzná příjmy 251 tisíc, a už bude povinen elektronicky evidovat tržby, kvůli nízkému měsíčnímu zatížení splatnost natáhnout na co nejdéle, nebo například předpokládáte, že vám časem přijdou nějaké peníze a vy budete chtít využít mimořádnou splátku, nebo dokonce celý úvěr splatit dříve. Zeptejte se předem na to, jaké další poplatky kromě úroku si finanční instituce k úvěru účtuje.

Když si uvědomíte, jaké máte potřeby, je čas začít srovnávat jednotlivé nabídky. Existuje mnoho srovnávačů, které vám v porovnání bankovních služeb pomohou. Chybu také neuděláte, když si sjednáte schůzku s bankovním poradcem a své představy s ním proberete – je možné, že přijde ještě s lepším a výhodnějším zatímco jeho kolega s 250 tisíci ne,“uvedl Sobotka.

Ministerstvo financí chce návrh využít pro zatraktivnění málo využívané paušální daně, aktuálně takto daní zhruba 50 podnikatelů. Důvodem je minimální daň 600 korun ročně po odečtení všech daňových slev, ale řada podnikatelů si daně umí optimalizovat na nulu, a tak to nechtějí využívat.

Paušální daň také míří na podnikatele s nižšími příjmy – nemůže ji využít ten, kdo má za předchozí tři zdaňovací období příjmy přes pět milionů korun.

Ministerstvo už nedávno přišlo s jinými návrhy na zpopularizování paušální daně. Umožní ji využívat podnikatelům se zaměstnanci i těm, kteří mají část příjmů ze zaměstnání. Tyto skupiny ji zatím využívat nemohly.

Platba kartou bez dohledu

Druhým návrhem, se kterým Babiš přišel, je vyjmout z EET platby kartou v e-shopech. Tento návrh nevadí ani lidovcům, ani sociální demokracii. Důvodem vynětí je, že platby kartou jsou dohledatelné ve výpisech z účtů. „Jde přibližně o třetinu plateb. Všechny e-shopy, které umožňují osobní převzetí včetně hotovostní platby, musí i nadále s EET počítat,“upozorňuje šéf společnosti Shoptet Miroslava Uďana.

Elektronická evidence tržeb se může změnit. Získat mohou malí podnikatelé a e-shopy.

řešením, než ke kterému jste dospěli. Pokud ne, aspoň si potvrdíte, že jste si sami vybrali správně.

Půjčky slučte do jedné

Jestliže máte více úvěrů, je rozumné uvažovat o jejich takzvané konsolidaci, tedy sloučení do jednoho úvěru. Kromě toho, že budete muset odesílat jen jednu splátku měsíčně, konsolidace vám umožní i snížení splátek prodloužením splatnosti půjčky, nebo naopak zkrácení doby splácení, čímž ušetříte na úrocích.

Ušetřete i na energiích a volání

Porovnávat můžete i ceny dodavatelů energií, zejména dodavatelů Majitelé obnovitelných zdrojů se nemusí na sklonku roku bát, že včas nezískají miliardové dotace. Podle ministra průmyslu Jana Mládka vydá Unie 28. listopadu potřebné povolení. Bez něj elektřiny a plynu. Liberalizace trhu před pár lety totiž umožnila snadnou a komfortní změnu dodavatele. Vyšší konkurence na trhu navíc vytvořila tlak na snižování cen a zlepšování kvality produktů a služeb. To vedlo k rozvoji webových služeb a aplikací, které jsou schopné vyhledat během několika vteřin nejvýhodnějšího dodavatele.

Stejně tak je dobré si ohlídat nabídku mobilních operátorů, internetových a televizních služeb. Zkuste zavolat stávajícímu poskytovateli s tím, že od něj chcete odejít. Často má dodavatel připravenou takzvanou retenční nabídku a služby vám zlevní, aby si vás udržel. nechce šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková vyplatit podporu více než 40 miliard korun. Brusel prověřuje českou podporu pro některé typy zdrojů. (iDNES.cz)

Kvalita něco stojí, bankovní služby nevyjímaje. Účet zdarma je fajn, ale co s ním, když nic „neumí“. Proto se i tady vyplatí srovnávat, každá banka nabízí různé podmínky.

Foto: Shutterstock

Pokud máte více úvěrů, je dobré nechat si je sloučit do jednoho a sjednat s bankou pro vás výhodnější způsob splácení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.