Jak udržet finance na uzdě

MF DNES - - EKONOMIKA -

● Snižte platby za bankovní služby a šetřete čas. Používejte bankomaty, platbomaty, mobilní banku a internetové bankovnictví. Plaťte kartou, je to rychlé a budete mít přehled o svých výdajích.

● Zkontrolujte si, kolik platíte za plyn, elektřinu, mobilní služby apod. Nenabízí konkurence lepší ceny? Držte si přehled o všech běžných výdajích a uvidíte, kde můžete uspořit ještě víc.

● Chcete větší auto nebo nový nábytek, ale už nějakou půjčku splácíte? Konsolidujte. Tak si můžete pořídit věci, bez kterých se neobejdete, a zároveň si být jistí, že to nebude nad vaše možnosti. Sloučením půjček navíc ušetříte a budete splácet jedinou, výhodnější splátkou.

● Nežijte v nejistotě. Naspořte si postupně pravidelným ukládáním menších částek a vytvořte si bokem polštář, ke kterému budete mít okamžitý přístup.

Štěstí přeje připraveným. Pojištění vám ušetří spoustu starostí v případě ztráty zaměstnání, vážného onemocnění, úrazu nebo v jiné vážné životní situaci.

● Investice do bydlení se vyplatí. Pořiďte si vlastní bydlení nebo si vylepšete to současné. Úroky si navíc můžete odečíst z daní, čímž získáte další prostředky.

● Zajistěte svým dětem dobré vzdělání a sobě bezstarostný důchod. Zkuste peníze odkládat do podílových fondů nebo třeba do penzijního spoření.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.