Iva Bezděková

MF DNES - - ROZHOVOR -

reportérka MF DNES

Ačkoliv se na seriál o svérázném doktorovi Martinovi nedívá, jeho praxe se zážitkům televizní postavy v mnohém podobá. Praktikovi Vladimíru Gregorovi ze Strážnice na Hodonínsku funguje šestý smysl, díky kterému často určí jinou diagnózu, než na kterou pacient na první pohled vypadá. Párkrát už takhle zachránil pacientovi život.

Správný praktický lékař musí mít vedle odborných znalostí i intuici, jež mu pomáhá při vyšetření pacientů. Jaké s tím máte zkušenosti vy?

Být prvním lékařem, který se setká s nemocným člověkem, je hodně zodpovědná práce. Zažil jsem už dost situací, ve kterých jsem musel použít nejen odborné znalosti, ale taky jakýsi šestý smysl. Pamatuji si na případ pacientky, za kterou jsem v rámci návštěvních hodin přišel domů. „Mám zase žlučník, nedám si pokoj, snědla jsem guláš a teď mě to krutě bolí, také jsem zvracela,“říkala zoufale a sahala si na břicho. Při vyšetření mi břicho nepřipadalo natolik pohmatově bolestivé, jen stěny břišní byly mírně napnuté. Pacientku jsem odeslal do nemocnice s podezřením na spodní infarkt myokardu – a on se potvrdil. Podobný případ jsem zažil i minulý týden. Mladá žena s bolestmi od hrudní páteře pásovitě do hrudníku se nemohla zhluboka nadechnout, bolest provázela každý její pohyb. Vyšetřil jsem ji s tím, že veškeré příznaky napovídaly akutnímu posunu meziobratlové plotýnky. Ale něco mi tam nehrálo. Důkladně jsem se pacientky vyptal i na zdánlivě nesouvisející věci, díky čemuž jsem se dozvěděl, že odkašlává růžové hleny. Bylo jasné, že půjde o víc než o problém s plotýnkou, a odeslal jsem ji s podezřením na plicní onemocnění, které se pak potvrdilo.

Řešil jste někdy akutní situace, kdy šlo pacientovi v ordinaci o život, nebo takové příhody zažívají jen televizní postavy?

Stalo se to i mně. Velmi stresový případ jsem zažil zhruba před šesti lety. Do ordinace se dobelhal pacient téměř v předklonu s krutými bolestmi břicha. Chronický vředař, neukázněný – alkohol, kouření, nedodržování diety. I v onen den přiznal, že jedl pikantní jídlo. Stav vypadal jako perforace vředu. Při vyšetření bylo břicho tuhé, bolestivé, ale zachytil jsem i občasné nepravidelnosti v srdečním rytmu. Měl jsem dilema – perforace vředu, nebo akutní infarkt? Léky na infarkt by případný perforovaný vřed ještě více rozkrvácely, následoval by rychlý pokles tlaku a kolaps s možným úmrtím pacienta. Naopak nepodat tyto léky v případě infarktu při poslechově zjištěných extrasystolách (srdeční stah mimo pravidelný srdeční rytmus – pozn. red.) by mohlo vést ke vzniku komorové fibrilace (srdeční arytmie – pozn. red.), což by byla vteřinová smrt.

Jak jste se nakonec rozhodl?

Ozval se vnitřní hlas – řeš to jako infarkt. Intuice se potvrdila, šlo o rozsáhlý infarkt myokardu. Pacienta urgentně převezla letecká záchranka do Brna.

Říká se, že praktičtí lékaři v menších městech fungují častokrát jako „vrby“pacientů. Chodí si za vámi do ordinace jen tak si popovídat?

Už několikrát jsem se setkal s tím, že za mnou přišli zoufalí pacienti, kteří se u jiného lékaře dozvěděli závažnou diagnózu. Umění doktora mluvit s nemocným je stejně důležité jako jeho medicínské dovednosti. To, co mi někdy pacienti s pláčem sdělují, je zlé.

Co si například pacienti od lékařů vyslechli a pak se vám s tím svěřili?

Nejmenovaný onkolog řekl před časem mé pacientce zcela suše: „Máte rakovinu žaludku, tak to prostě tak berte a chovejte se podle toho!“Druhá pacientka si zase vyslechla: „Podívejte se, podle vyšetření, milá paní, neumřete na srdce, ale na ledviny. Viděl bych to tak do tří let...“Obě se zhroutily. Ta první se naprosto uzavřela jakékoli spolupráci a bylo nesmírně obtížné ji přesvědčit, aby se léčila na jiném onkologickém

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.