Lékař

MF DNES - - ROZHOVOR -

pracovišti. U té druhé jsem musel nasadit antidepresiva a vést dlouhé hovory, než se mně podařilo ji odklonit od čekání na smrt. Prognóza o selhání ledvin se u ní navíc nepotvrdila a žila až do 86 let.

Přicházejí za vámi i pacienti s problémy, které se zdravotním stavem nesouvisí?

Nedávno přišla do mé ordinace mladá žena, která si stěžovala na manžela, že je to s ním k nevydržení, je výbušný, přestává se kontrolovat. Ve vzteku rozbil i telefon. Pozval jsem si ho do ordinace a měl s ním dlouhý rozhovor. A stálo to za to. Vyšlo najevo, že jako podnikatel je v práci přetížený, nestíhá, už ráno ví, že nezvládne to, co by měl za den udělat. V podobných případech mluvím s druhým otevřeně, snažím se mu ukázat i svoje vady, aby viděl, že jsem normální člověk s chybami a bolestmi. Ordinoval jsem mu nenávyková psychofarmaka na přechodnou dobu. Hned po příjezdu domů, aniž si vzal lék, mi volal: „Pane doktore, jak jsme si popovídali, tak už mi je prakticky dobře.“

Sdružení praktických lékařů chtělo nedávno zorganizovat hromadné uzavírání ordinací, ke kterému nakonec nedošlo. Připojil byste se k tomu protestu?

Protesty praktiků podporuji, ale ordinaci nezavřu. Nikdy jsem nepřerušoval provoz ordinace. Jinak se stávkuje lékaři ve velkém městě a jinak praktikovi na vesnici, kde je sám na velké množství lidí a každého dobře zná.

Vám nevadí to, na co si ostatní praktici stěžují – tedy nízké kapitační platby na pacienta, nemožnost předepisovat některé běžné léky, nadměrné papírování?

Vadí. Kapitační platby jsou nízké, podstatně se nemění už řadu let. Trápí mě i spousta administrativy, kterou zpracovávám nárazově některé víkendy.

Pražští praktici říkají, že pokud by měli od pojišťoven více peněz, najali by si na administrativu sekretářku.

To u mě nepřichází v úvahu. Nedovedu si představit, že by za mě odborné posudky, důchody, příplatky na péči či průkazky pro invalidy vyřizovala sekretářka. I když by bylo fajn, kdyby lékař tyto úkony nemusel dělat a mohl se více věnovat pacientům. Je ale zbytečné uvažovat o ferrari, když si teď nemůžu dovolit koupit ani skútr pro invalidy. Mě trápí spíš jiné věci, a to přístup pojišťoven. To, že lékaře trestají, když se stará o pacienty tak, jak by měl.

Máte na mysli to, že přesahujete limity

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.