Vítěz Umělec tvoří z nalezených věcí

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

Historie Výstaviště v Praze 7 započala Jubilejní zemskou výstavou v roce 1891. Ve dvacátém století byl areál několikrát zrekonstruován, naposledy v roce 1991 před konáním Všeobecné československé výstavy.

Od té doby však Výstaviště pomalu chátrá a na jeho stavu se podepsaly povodně i požáry. „Pomineme-li vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce, poskytuje většina budov i veřejný prostor Výstaviště značně tristní pohled,“říká primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Spolu s radním Karlem Grebeinem Procházkou (ANO) včera představila plán magistrátu, jak by se mělo Výstaviště v příštích letech proměnit. Zatím však není jasné, kolik bude rekonstrukce Výstaviště Prahu stát. Jeho úpravy a opravy město rozdělilo do tří okruhů podle toho, kdy by měly být dokončeny. Některé projekty jsou připraveny již pro příští rok, na jiné si Pražané ještě roky počkají. „Opravy jsou komplikované tím, že současně Třicetiletý výtvarník Matyáš Chochola se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého určené pro mladé české umělce. Mezinárodní porota ho zvolila z pěti finalistů. Chochola se ve svém díle podle pořadatelů zabývá temnou stranou lidské přirozenosti, sexualitou, kultem tělesnosti nebo touhou po nebezpečí a s nimi musíme stále provozovat výstavní prostory, aby generovaly zisk,“dodává primátorka. Již v příštím roce se však podle ní budou moci Pražané přijít na Výstaviště například vykoupat do biotopu.

Ten by měl vzniknout v takzvané relaxační zóně, která přímo navazuje na park Stromovka. Přírodní koupaliště by mělo stát asi 15 milionů korun. Za podobné peníze plánuje město jen kousek od biotopu otevřít i park vodních her s růžovou zahradou a místo pro grilování.

Dočasná stavba za 300 milionů

Část areálu sousedící s parkem bude také v nejbližší době ke Stromovce připojena. Neprostupný plot, který je odděloval, se posune blíže k areálu a vzniknou v něm tři brány. „Z provozních a bezpečnostních důvodů jej není možné zrušit úplně,“říká Procházka. Biotop, místo pro grilování i park her budou mít z parku vlastní vchod. Příští rok město opraví také restauraci Bohemia, vybuduje bikrosovou dráhu a Pražané poprvé vstoupí na Výstaviště novou hlavní branou. Na její návrh vypíše město architektonickou soutěž. Ještě letos by se rychlosti. Při tvorbě kombinuje nalezené předměty s technologiemi i uměleckými díly, výrazným prvkem jeho projevu je osobní účast, akce a performance. „Matyáš Chochola dokázal svou rozsáhlou instalací, že současné umění má schopnost komunikovat klíčová globální témata, nálady a podoby dnešního mělo opravit Lapidárium Národního muzea, které je v havarijním stavu. Naopak Mořský svět, který k němu přiléhá, se přesune do jiné části areálu a jeho objekt bude stržen.

Ve druhé fázi rekonstrukce přijdou na řadu náročnější projekty, jejichž dokončení odhaduje Praha maximálně na tři roky. Patří mezi ně oprava Křižíkových pavilonů a fontány či Maroldova panoramatu. V plánu je i záchrana Divadla Spirála, které chtěl magistrát před třemi lety strhnout.

Tříletý termín magistrát stanovil i pro dočasné zastřešení levého křídla Průmyslového paláce, jež strávily plameny v roce 2008. Stávající světa tak, jak jsou prožívána a reflektována v lokálním kontextu,“uvedl Marek Pokorný, předseda poroty. Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého je ve Veletržním paláci přístupná do 8. ledna 2017. Vstup je zdarma. (ČTK, zav) provizorní stan by měla nahradit konstrukce maximálně za 300 milionů korun. Značná investice by se však měla podle Procházky navrátit do pěti let. Také na tuto stavbu vypíše město příští rok architektonickou soutěž. „Bude to multifunkční objekt nejen pro výstavní, ale i společenské a sportovní akce,“říká radní. Tuto dočasnou konstrukci

má v budoucnu nahradit replika původního palácového křídla. Ta je však součástí až třetí fáze projektů, tedy takových, které Praha nestihne dokončit ani do tří let. V materiálu, který k rekonstrukci Výstaviště poskytl magistrát, je uvedeno, že dokončení repliky je odhadováno až na rok 2025 a mělo by stát asi jednu miliardu korun.

Delší dobu bude zřejmě trvat i oprava sportovní části areálu, kde se nachází Tipsport arena. „Hala je ve velmi špatném stavu a její hlavní uživatel Sparta již odešel do jiného prostoru,“říká Procházka. Město však podle něj nechce halu jen opravit. Pod jejími základy by prý mohlo vzniknout i podzemní parkoviště a v její blízkosti se počítá i s výstavbou rodinného hotelu. „Podobná ubytovací zařízení jsou u zábavných center v cizině běžná,“dodává radní. Kromě toho plánuje město ke stávajícímu plaveckému bazénu přistavět saunový svět a ještě jeden pětadvacetimetrový bazén.

Matějská se do areálu nehodí

Nejistý je také osud matějské poutě, která je v areálu Výstaviště již od roku 1964. Primátorka totiž uvedla, že podle ní pouť ve své dnešní podobě do moderního města nepatří. Na Výstavišti však alespoň prozatím zůstane. Její provozovatel, podnikatel Václav Kočka, však bude muset podobu poutě podle Krnáčové upravit. „Přála bych si však, aby se pro tuto zábavu v její dnešní formě našlo v Praze jiné a vhodnější místo,“dodala primátorka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.