Vyšehrad a jeho proměny

MF DNES - - PRAHA -

– první český král Vratislav I. založil chrám a kapitulu.

– v tomto roce ji přestavěl jeho syn

– začala velkolepá přestavba kostela i Vyšehradu v éře

– Po bitvě u Vyšehradu lůza areál zdevastovala.

– proběhly renesanční úpravy baziliky. – barokní přestavba. – začala obnova chrámu podle Josefa Mockera a Antonína Mikše ukončená v

Pražští policisté navrhli obžalovat ženu, která v létě zabila nakupující v obchodním centru na Smíchově. Zaútočila v den, kdy byla propuštěna z psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Návrh nyní posoudí státní zástupce.

„Mohu říci, že policie ukončila vyšetřování a v pondělí nám přišel návrh na obžalobu a spis,“řekla MF DNES mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Jakou přesně právní kvalifikaci policie navrhuje, neuvedla s tím, že tu zastupitelství upřesní v případě, až o ní rozhodne státní zástupce. Obviněna byla nicméně z vraždy.

Žena podle lékařů trpí vážnou poruchou osobnosti, zodpovědnosti za čin jí to však nezbavuje. Proto rozhodli, že její případ může řešit soud. Třiatřicetiletá agresorka zaútočila v červenci. Svou oběť si vybrala zřejmě náhodně a napadla ji po předchozí slovní potyčce v oddělení domácích potřeb v prvním patře obchodního centra. Způsobila jí bodná zranění, kterým čtyřiapadesátiletá žena na místě podlehla.

Žena útočila v den propuštění z psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Navíc se ukázalo, že neútočila poprvé. Zhruba o dva týdny dříve si vyhlédla zákaznici v kavárně na Újezdě a pokusila se ji uškrtit. Vnitřní kontrola policie prokázala, že policisté, kteří po útoku na Újezdě zasahovali, udělali chybu a věc podcenili. (jp, cen)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.