Hrát pořád stejně by mě nudilo, tvrdí Knechtová

MF DNES - - KULTURA - Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Po deset pondělních večerů od ledna 2017 bude ČT vysílat tradičně krimiseriál – ovšem trochu neobvyklý. Stejně jako v britské předloze Life on Mars se v něm policista moderní doby octne po úrazu v minulosti, což ve zdejší verzi znamená v totalitě. Takže se stane esenbákem neboli členem dobového Sboru národní bezpečnosti, stejně jako Ivan Trojan jako jeho parťák nebo Václav Kopta coby jejich šéf.

Marasmus plný fízlů

„My z Dejvického divadla se vždycky rádi potkáváme i před kamerou a ponorkovou nemoc zatím nemáme, i když tvář, kterou jsem letos vídal nejčastěji, patří právě Trojanovi,“líčí Neužil zhruba stovku společných natáčecích dní. Režiséři Marek Najbrt a Radim Špaček se střídají, jednotný styl hlídá kameraman Martin Štěpánek. A náladu seriálu bez nostalgie popisuje představitel hlavní role slovy „šedý marasmus

Slovenská zpěvačka Katarína Knechtová vydává album svých nejoblíbenějších písní. Deska Premeny však není klasickou „bestofkou“. Všechny skladby znovu nahrála v orchestrální úpravě.

„Už dlouho jsem po něčem podobném toužila, ale necítím se na to, abych hrála s velkým orchestrem. Nicméně moje písně jsou docela tvárné, tak jsem zkusila nechat udělat aranžmá pro malý orchestr a kapelu,“vysvětluje Knechtová. „Neuvěřitelně bych se nudila, kdybych měla své písně už napořád hrát tak, jak vznikly ve studiu.“

Poprosila tedy skladatele Adama Kuruce, aby nové aranže připravil. „Když udělal na zkoušku Slnečnou plný fízlů, rozhodně by to neměla být žádná lákavá retro obálka“.

S Neužilem souhlasí i jeho starší kolega Kopta, představující kovaného komunistu. „Já jsem v roce 1982 točil Sněženky a machry a jsem moc rád, že se do té doby vracíme už jenom v seriálech. Stačí mi vidět tehdejší reálie – kupodivu se jich zachovalo baladu, padla jsem na zadek, že jsem konečně našla člověka, který ví, co od toho očekávám,“říká zpěvačka. Výsledkem bylo turné, které Knechtová považuje za nejlepší, jaké kdy odehrála. A také deska, protože by byla škoda, aby se nové verze nezaznamenaly. „Zároveň si ji věnuji ke dvacátému výročí působení. Co už, je potřeba to přiznat,“usmívá se.

Album obsahuje jedenáct písní, které spolu s dalšími hity zazní 23. února 2017 na koncertu v pražské Hybernii. „Naživo to celou atmosféru nových úprav ještě podtrhne. Půjde o jedinečné vystoupení, myslím, že Prahou tahle kapitola skončí,“dodává Knechtová. (vah) pořád dost,“shrnuje Kopta své pocity z návratu do 80. let.

Název podle písně

Tvůrci ovšem ujišťují, že když svůj projekt chystali, o Raplovi ani Pustině ještě nevěděli. „Asi je to nějaká vlnka,“připustil s úsměvem Najbrt.

Ačkoli se Svět pod hlavou od britského vzoru hodně liší, třeba postava policistky se tu změnila v lékařku, kterou hraje Judita Bárdosová, svůj název dostal podle podobného principu. Life on Mars totiž odkazuje k písni Davida Bowieho. A když zdejší produkce hledala v českém popu 80. let podobně příznačný titul, došla k hitu Jany Kratochvílové Stín kapradiny. Jenže stejnojmenný film natočil už František Vláčil, takže z textu písně vybrali obrat „svět pod hlavou“.

Foto: ČT

Dva herce z Dejvického divadla, Václava Neužila (uprostřed) a Ivana Trojana, na snímku doplňuje Judita Bárdosová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.